İsrail yaptığı zulmü saklamakta bir numara

İsrail yaptığı zulmü saklamakta bir numara.17298
  • Giriş : 09.04.2008 / 12:40:00

Birleşmiş Milletler tarafından Filistin topraklarındaki insan hakları durumunu incelemekle görevlendirilen yetkili, İsrail'in şu ana kadar 'hak ettiği eleştirileri önlemekte başarılı olduğunu' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin'de yarattığı dehşetin karşılığında eleştiri bile almıyor.

Raportör Richard Falk, BM İnsan Hakları Konseyi'ndeki görevine bu yıl içinde başlayacak.

BBC'ye bir açıklama yapan BM yetkilisi Profesör Richard Falk, İsrail'in Gazze'de yürüttüğü eylemleri Naziler tarafından işlenen toplu katliamlara benzettiği geçen yılki açıklamalarının arkasında durduğunu söyledi.

Richard Falk, bu iki olay arasındaki benzerliğin, tüm bir halkı cezalandıran İsrail tarafından teyit edildiğini söyledi.

Profesör Falk, söylediklerinin provokatif olduğunun farkında olduğunu, ancak geçen yaz bu sözleri sarfettiğinde, 'Amerikan kamuoyunu içinde bulunduğu uykudan uyandırıp sarsmak istediğini' söyledi.

Richard Falk, Amerikan kamuoyunun bu konuda harekete geçmeye ilişkin isteksizliğinin bir nedeninin 'Yahudi toplumunun tarihsel duyarlılığı ve İsrail'in, izlediği politikaların uluslararası hukuka ve ahlaka aykırı bulunmasını engelleme becerisi' olduğunu söyledi.

Dugard'a göre daha sert

Falk'un bu ve buna benzer yorumları, BM'nin mevcut inceleme yetkilisi John Dugard'ın İsrail'in eylemlerine ilişkin açıklamalarına göre çok daha sert.

İsrail ise Profesör Falk'un görevi Filistinlilerce işlenen insan hakları ihlallerini de kapsayacak şekilde genişletilmediği sürece, kendisinin ülkeye girişine izin vermemeyi değerlendirebileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious