İsrail yıkıyor, dünya ödüyor

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

30 ülke ve 20'den fazla uluslararası kuruluş, iki gün süren konferasın ilk gününde Lübnan için 1 milyar dolar, yardım sözü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde İsveç'in Stockholm kentinde toplanan 'Lübnan ve Filistin'e Yardım' konferansından, İsrail'in 34 gün süren saldırılarında harabeye çevirdiği Lübnan ve halen abluka altında tuttuğu Filistin'e toplam 1.5 milyar dolarlık yardım çıktı. 30 ülke ve 20'den fazla uluslararası kuruluş, iki gün süren konferasın ilk gününde Lübnan için 1 milyar dolar, ikinci gününde ise Filistin'e 500 milyon dolar yardım sözü verdi.

Lübnan'a en fazla yardım sözü 300 milyon dolarla Katar'dan gelirken, Lübnan'a yönelik saldırılarında İsrail'e silah ve para yardımını eksik etmeyen ABD de 234 milyon dolar verdi. Bilhassa ateşkes sonrası Lübnan'a gıda ve ilaç yardımlarını artıran Türkiye ise Lübnan fonuna 10 milyon dolarla kada yapacağını açıkladı.

FİLİSTİN'E '500 MİLYON' SÜRPRİZİ

Konferansın dünkü oturumunda ise Filistin konusunda 'sürpriz' yaşandı. İsrail ablukası altında insani felaketin eşiğine gelen Filistin bölgeleri için BM'nin talep ettiği 330 milyon doları aylar boyu 'denkleştiremeyen' katılımcılar, dün elini cebine atmak zorunda kaldı. Konferanstan Filistin'e 500 milyon dolar yardım sözü çıkarken, bu yardım Batı'nın 'ekonomik' ambargo uyguladığı Hamas hükümetinin baypas edilmesiyle Filistin'e aktarılacak. AB de konferansın hemen ardından Hamas hükümetini devreden çıkaran bu geçici uluslararası mekanizma kanalıyla Filistinlilere doğrudan para yardımına başladı. AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, kişi başına yaklaşık 270 avro olan para yardımından, en yoksul 625 bin Filistinli yararlandırılacak. Uluslararası geçici mekanizma kanalıyla AB, ayrıca Filistin'de 22 hastane ve 413 sağlık merkezine işletme sermayesi ve medikal gereçler sağlıyor.

UYARILAR ETKİLİ OLDU

BM yetkilileri ve kuruluşlarının art arda gelen uyarıları, Filistin konusunda kesenin ağızının açılmasında etkili oldu. BM İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, konferansın ikinci gününde yaptığı konuşmada, uluslararası toplumu Filistinlilere acil yardımda bulunmaya çağırdı. Egeland, Filistin topraklarındaki çatışmaların acilen sona ermesi gerektiğinin altını çizerek, bağışçı ülkelere hitaben, "Cömertliği-nize ihtiyacımız var, çatışmaların sona ermesini ve Filistin topraklarına daha rahat girilmesini sağlamak için de yardımlarınıza ihtiyacımız var" ifadesini kullandı. Başta Gazze Şeridi'ndeki Karni kapısının kapatılması yüzünden

Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı tecridi kınayan Egeland, Filistin topraklarındaki durumu "saadi bombaya" benzetti ve "umudun olmadığı yerde, aşırı grupların Filistinliler arasındaki yüz binlerce genci saflarına katmak için önemli fırsatlar yakalamasının mümkün olduğu" uyarısında bulundu. Lübnan'a 1 milyar dolar yardım toplanırken, Filistin için talep edilen 330 milyon doların bugüne kadar sadece yüzde 40'ının toplanmasını 'anlaşılmaz' bulduğunu söyleyen Egeland, 500 milyon dolar yardım sözü verilmesinin ardından, "Bugün ileriye doğru önemli bir adım attığımızı sanıyorum" diyerek memnuniyetini dile getirdi. Filistin'e yardım oturumunda Dünya Gıda Örgütü de Gazze'deki hayat sarflarının giderek kötüleştiği uyarısında bulundu. Konferansa katılan programın Gazze ve Batı Şeria sorumlusu Arnold Vercken, "Gazze ekonomisinin çökmekte olduğunu, ne yatırımın ne de gelecek umudunun kaldığını" belirterek, ekonominin canlanması için Gazzelilere umut sinyali verilmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Avrupa Birliği (AB), Hamas hükümetine yönelik katı tutumunda ısrarlı. AB gayrı resmi (Gymhich) dışişleri bakanları toplantısı, dönem başkanı Finlandiya'nın ev sahipliğinde Lappeenranta kentinde dün başladı. Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, toplantıların başlaması dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, AB'li bakanların Ortadoğu'daki gelişmeleri, İran'ın nükleer programını ve AB ile Rusya arasındaki ilişkileri öncelikle ele alacağını söyledi. "AB'nin Hamas ile temas kurup kurmayacağı" yolundaki bir soru üzerine Tuomioja, "Hamas ile temas kurmak için ortaya koyduğumuz koşullar değişmedi" diye konuştu. Finlandiyalı Bakan, Hamas'ın politikalarının değişmesi için AB'nin baskıyı sürdürmesi gerektiğini de savundu.

Hamaslı bakanlara 10 yıl hapis isteği

İSRAİL'in 25 Haziran'da bir askerinin kaçırılmasının ardından başlattığı Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında tutukladığı iktidardaki Hamas hareketine mensup bakan ve milletvekilleri mahkemeye çıkarıldı. İki aydır İsrail hapishanelerinde bulunan Filistin Meclis Başkanı Abdülaziz Duveyk'in pijama ile mahkeme salonuna girmesi dikkat çekerken, bakanlar ve milletvekilleri mahkûm kıyafetleri ile salona alındı. 18 Hamas üyesinin yargılandığı mahkemede Duveyk, "Burada Filistin'in meşruiyeti yargılanıyor" dedi. 15 bakan ve milletvekili ise Cenin'deki bir mahkemeye çıkarıldı. İsrail, yasadışı örgüt üyeliği ile suçladığı Hamas'ın üst düzey üyeleri hakkında ıo yıl hapis istiyor. İsrail, 28 Haziran'dan itibaren 8'i bakan 29'u milletvekili toplam 64 Hamaslı yetkiliyi gözaltına aldı. Aralarında Duveyk'in de bulunduğu 28 milletvekili ile 5 bakan hala gözaltına bulunuyor. İsrailli askeri kaçıranlar, İsrail'in Filistinli, Arap, Müslüman ve diğer mil-liyederin vatandaşı olan bin kadar mahkumun serbest bırakılmasını istedi. İsrail ise bunu reddetti. İsrail'in saldırılarında 200'ü aşkın Filistinli öldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious