İsrail yıktı, araplar yapacak!

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Amerikan yönetiminin, ülkenin yeniden inşası için Arap ülkelerini yardımlarını artırmak için sıkıştırdığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan’da yeniden inşa faaliyetlerine İran destekli Hizbullah’ın öncülük etmesinin, örgütün halktan daha fazla destek kazanmasına neden olacağını düşünen Washington, bunun aksi yönde olması için çabalarını artırdı. Dışişleri Bakanlığına bağlı yetkililer, "Hizbullah orada kendi buldozerleri ile çalışıyor. Bizim orada yeniden inşa faaliyetlerine katılmamız sonsuza kadar sürebilir." şeklinde konuşuyor.

Washington’ın bu minvalde, başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkelerine yardımlarını hızlandırma konusunda baskı yaptığı belirtiliyor. Suudi Arabistan şu ana kadar yeniden inşa için 1 milyar dolar ve insani yardım için yarım milyar dolar yardım taahhüdünden bulunmuştu.

Amerikan yönetimi, Hizbullah ve İran’ın, yardımlar konusunda Washington’daki bürokrasinin yavaşlığından faydalanmasından endişeleniyor. Diplomatlar, savaşın başladığından beri bölgeye yardım gönderildiğini; ancak kalıcı çabalar gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.

ABD’nin kendisi şu ana kadar Lübnan’a 50 milyon dolarlık yardım yaptı. Bu miktarın yarısı bölgede çalışmakta olan yardım kuruluşlarına aktarıldı. Ancak yetkililer, ABD’nin yeniden inşa faaliyetlerine nasıl katılacağının henüz belirsiz olduğunu belirtiyor. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, örgütün Lübnan genelinde yıkılan 15 bin evi onaracağını duyurmuştu. Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow da, Hizbullah’ın, yeniden inşa için Hamas ve El Kaide’nin taktiklerini kullandığını belirtmişti.

İsrail istihbaratından olan Tuğgeneral Yossi Kuperwasser de dün, Hizbullah’ın, Lübnan’ın yeniden inşası için yapacağı yardıma İran’ın da mali destek olmasına izin verilmemesi konusunda uluslararası toplumu uyarmıştı. Yossi Kuperwasser, "Benim en çok korktuğum şey, bundan sonra Lübnan’da yeniden yapılanma için İranlıların yardım edecek ilk kişiler olması. Uluslararası toplum, tüm kuruluşlarıyla birlikte yeniden yapılanmayı gerçekleştirecek kişilerin İranlılar olmaması için alarmda olmalı." diye konuşmuştu.

31 Ağustos’ta Lübnan için Stockholm’de bir yardım konferansı gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Daha sonra özellikle ülkenin yeniden imarı için bir konferans daha gerçekleştirilmesi bekleniyor. ABD’nin, konferans öncesinde de Arap ülkelerine baskısını artıracağı sanılıyor.

Amerikan yönetimi, savaş sırasında "ateşkesi geciktirmek ve İsrail saldırılarına yeşil ışık yakmakla suçlanarak" Avrupa ve Arap ülkelerinin eleştirilerine maruz kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious