İsrail'de 150 bin kişi Gazze için yürüdü

İsrail'de 150 bin kişi Gazze için yürüdü.19784
  • Giriş : 05.01.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 04.01.2009 / 23:56:27

İsraildeki Arap azınlığı temsil eden Azmi Bişaranın çağrısı üzerine onbinlerce kişi yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkenin kuzeyindeki Sakhnin kentinde yapılan gösteriye organizatörlere göre yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Siyah bayraklarla üzüntü belirten eylemciler Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes yapılması çağrısında bulundu. Eylemde sık sık “Gazze tanklar ve bolduzerlere boyun eğmeyecektir”, “Korkma Gazze, biz seninleyiz” şeklinde sloganlar atıldı.

Kent belediye başkanı Mazem Ganayim, “İsrailli işgal güçleri uluslar arası toplumun gözü önünde suç işliyor. Gazze'ye operasyonun derhal durdurulması çağrısını yapıyoruz” dedi. Ganayim, Filistinli militanlardan da İsrail'in güneyin yönelik roket atışlarını durdurmalarını istedi.

Milletvekili Muhammed Barakeh ise yapılan eylem için “İsraillilerin Gazze'deki Filistin halkına karşı tehditlerine cevabımızdır” dedi. Barakeh, “Akan kan ve katliamı durdurmak için Gazze'deki kardeşlerimizin yanında yer almakta kararlıyız” diye belirtti.

MISIR DEVLET BAŞKANI'NA TEPKİ

Eylem sırasında binlerce polis de kent etrafında ve ülkenin tüm kuzey bölgesinde güvenlik tedbirleri aldı. Arap azınlık ülkenin kuzeyinde yoğun olarak yaşıyor. Eylemde ayrıca Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek protesto edilerek “alçak” ve “Amerikan işbirlikçisi” olarak suçlandı.

7 milyon kişin yaşadığı İsrail'deki Arap toplumu 1,2 milyon nüfusa sahip. Bunlar 1948 yılında İsrail'in kuruluşundan sonra bölgede kalan 160 bin Filistinlinin ardıllarında oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*