İsrail'de Ankara krizi

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin Haremüşşerif yakınlarındaki kazı çalışmalarını incelemek üzere bir heyet gönderme kararı, İsrail Parlamentosu'nda şiddetli tartışmalara neden oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail basınında yer alan bir haberde de, "Hamas'a yakınlığıyla bilinen" Erdoğan'ın dış politika başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun heyete başkanlık edebileceği öne sürüldü.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, Olmert'in Türk heyetinin Haremüşşerif'te inceleme yapmasına onay vermesi, İsrail Parlamentosu'nu (Knesset) karıştırdı. Knesset'teki "fırtınalı oturumda" özellikle ana muhalefet partisi Likud'dan milletvekilleri Olmert'i sert bir dille eleştirdi.

Eski dışişleri bakanı ve Likud milletvekili Silvan Şalom, bölgeye Türk heyeti gönderilmesinin Kudüs'ün "uluslararası kontrole sokulmasına" yol açabileceğini söyledi.

Likud milletvekili Yuval Steineitz, Olmert'in "Kudüs'ü sattığını ve İsrail'in egemenliğinde ciddi bir çatlak yarattığını" savundu.

Birleşik Arap Listesi milletvekili Talib Sanaa da kararı, "şaşırtıcı" olarak nitelerken, "Türkiye'nin El Aksa Camii ile ne ilgisi var?" diye sordu.

Haaretz gazetesi de Türkiye'ye bölgede inceleme yapma izni verilmesinin başka İslam ülkelerinin de bu meseleye karışması için kapının açılması anlamına geldiğini öne sürdü.

Öte yandan, Jerusalem Post'ta yayımlanan bir haberde, Haremüşşerif bölgesindeki Magrip Kapısı'nda yapılan köprü inşaatı çalışmalarını incelemek üzere Kudüs'e gidecek Türk heyetine Başbakan Erdoğan'ın dış politika başdanışmanı Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık etmesinin planlandığı öne sürüldü. "Magrip ekibine Hamas müttefiki başkanlık edebilir" başlıklı haberde, Davutoğlu'nun Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'in geçen yılki Ankara ziyaretine önayak olan isim olduğu hatırlatıldı. Haberde, Davutoğlu'nun Filistin yanlısı görüşleriyle tanındığı ve "İsrail dostu olarak bilinmediği" belirtildi.

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi ise heyetin Tel Aviv'deki Türk Büyükelçiliği yetkililerinden oluşacağını söyledi.

Kazı alanından canlı yayın

İsrail, İslam dünyasının tepkisini çeken Haremmüşşerif yakınlarındaki çalışmayı internetten canlı yayımlamaya başladı. İsrail Tarihi Eserler İdaresi Sözcüsü Osnat Goaz, amaçlarının, Müslümanların, çalışmaların bölgedeki kutsal camilere hasar verebileceği yolundaki kaygılarını gidermek olduğunu belirtti. Çalışma, www.antiquities.org.il/home_eng.asp internet adresinden canlı olarak izlenebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious