İsrail'de büyük çapta tatbikat

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Savunma kapasitelerini denemek isteyen İsrail, bu sabah, tarihinde görülmedik çapta büyük bir tatbikat başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bütün cephelerden gelecek füze saldırılarına reaksiyon kapasitelerini ölçme niteliğindeki tatbikatın, İsrail'in kurulduğu 1948'den bu yana yapılan en geniş çaplı tatbikat olduğu belirtiliyor.

Tatbikatın senaryosunda, eş zamanlı olarak Suriye'den Tel Aviv'e nükleer başlık taşıyan füzeler atıldığı, Filistinlilerin Aşkelon'da bir elektrik santraline saldırdığı, bir okula saldırı düzenlendiği ve bir canlı bombanın takibi varsayılıyor.
Birçok anayolun kapalı olacağı ve kent merkezlerinde trafiğin duracağı tatbikatta, TSİ 14.00'te ülkenin büyük kentlerinin çoğunda sirenlerin çalacağı belirtiliyor. Sirenler son kez 1991'deki Körfez Savaşında çalmıştı. Dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin rejimi İsrail topraklarına 39 adet Scud füzesi atmıştı.

İsrailli General Abraham Bendavid de askeri radyoya tatbikatla ilgili yaptığı açıklamada, "Her iki yılda bir bu türden tatbikatlar yapıyoruz. Bu kez tatbikatın tarihini Lübnan savaşının ertesi olarak belirledik. Tatbikat, bu savaştan çıkardığımız derslerin bir parçası" ifadesini kullandı. İsrailli yardım kuruluşu Magen David Adom, hastanelerin 5 bin kadar kişiye müdahale edebilmek için hazırlık yaptığını belirtti.

Senaryoda ayrıca, Haremüşşerif'te ayaklanmalar, İsrailli Arapların Tel Aviv yakınlarındaki Jaffa'da gösteri düzenlemesi ve Tel Aviv'deki Uluslararası Ben Gurion Havaalanına bütün hava trafiğini felç edecek roket saldırıları da öngörülüyor. Takbikata 5 bin polis, Savunma Bakanlığından bin asker, 140 cankurtaran, yüzlerce acil servis doktoru, hastabakıcı, ambulans sürücüsü ve itfaiyeci de katılıyor.

15 Martta İsrail'deki okullarda, olası füze saldırılarına hazırlık amacıyla sivil savunma tatbikatı yapılmış, binlerce öğrenci hızlı tahliye ve sığınaklara inme tatbikatına katılmıştı. Tel Aviv yakınlarındaki Lod'da bir okulda da konvansiyonel olmayan başlık taşıyan füze saldırısına hazırlıklı olmak için gaz maskeleriyle tatbikat yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious