İsrail'de hükümet krizi kapıda

İsrail'de hükümet krizi kapıda.12509
  • Giriş : 23.06.2008 / 23:05:00

Ehud Olmert başkanlığındaki İsrail hükümetinin büyük ortağı İşçi Partili milletvekilleri, 25 Haziran Çarşamba günü muhalefet partisi Likud'un, parlamentonun feshini isteyen önergesini desteklemeye karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İşçi Partili milletvekillerinin yasa önerisini desteklemesi kararı, partinin grup toplantısında alındı.

İsrail İşçi Partisi Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Ehud Barak, geçen haftalarda, Ehud Olmert hakkında yürütülen rüşvet soruşturması sonrasında, Olmert'in partisi Kadima'ya seslenerek, parti ön seçimlerinin bir an önce yapılarak yeni bir yönetimin belirlenmesini istemiş, böylelikle Kadima ile yeni bir koalisyon kurarak yönetimi sürdürebileceklerini, aksi takdirde parlamentonun feshini sağlayarak, erken seçime gidebilecekleri mesajını vermişti.

Başbakan Olmert'in ise İşçi Partili milletvekillerinin, yasa önerisine destek çıkmaları durumunda, bakanları hükümetten azledeceği tahmin ediliyor.

İşçi Partili bakanların hükümetten, milletvekillerinin de koalisyondan ayrılması, Olmert hükümetine parlamento desteğinin büyük ölçüde zayıflamasına neden olacak.

120 üyeli mecliste, İsrail İşçi Partisi'nin 19 sandalyesi bulunuyor. Kadima, İşçi Partisi, Şas ve Emekliler Partisi'nden oluşan hükümet de parlamentoda 67 sandalyeye sahip.

Muhalefetteki Likud partili Silvan Şalom tarafından verilen yasa önerisinin çarşamba günü yapılacak öngörüşmesinde, yasa önergesinin kabulu için 61 oy gerekiyor. Parlamentoda 3 kez görüşülecek yasa önerisi, parlamentonun dağılması durumunda, erken genel seçimlerin kasım ayı içinde yapılmasını da öngörüyor.

İşçi Partili bakanlardan Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Galib Macadele ile Eğitim Bakanı Yuli Tamir, Barak'a karşın parti içinde mücadele verenler arasında başı çekiyor. İşçi Partisi'nin eski genel başkanı ve eski savunma bakanı Amir Peretz ile Arap milletvekillerinden Nadya Hilou da, Barak'ın karşı safında yer alan isimler arasında bulunuyor.

İsrail Başbakanı Olmert, yarın koalisyonun diğer ortağı, Şas'ın Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Eliyahu Yişai ile görüşecek. Şas Partisi de daha önce önergeye ''evet'' diyebileceğini açıklamıştı.

Olmert'in, hükümetten kimi fonlar isteyen Şas'a, bu fonların verilmesinde yardımcı olabileceği öne sürülüyor. Şas, özellikle düşürülen çocuk yardımlarının artırılması istiyor. Olmert, öneriye destek verecek İşçi Partili bakanları azletmekle tehdit ederken, Şaslı bakanlar için böyle bir uyarıda bulunmamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious