İsrail'de istifa sesleri yükseliyor!

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

İsrail parlamentosunun muhalefet liderleri ve milletvekilleri Başbakan Ehud Olmert ve hükümetini istifaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail parlamentosunun geçen yaz Lübnan’da Hizbullah ile savaşın sonuçlarının irdelendiği oturumunda, muhalefet liderleri ve milletvekilleri Başbakan Ehud Olmert ve hükümetini istifaya çağırdı.
Özel oturuma Parlamento (Knesset) Başkanı Dalia İtzik yerine iktidardaki Kadima Partisi’nden Mecelli Vehbi başkanlık ederken, Olmert’in herhangi bir konuşma yapmaması ve Savunma Bakanı Amir Peretz’in başka bir toplantıya katılacağı gerekçesiyle hazır bulunmaması muhalefetin tepkisine yol açtı.
Muhalefet lideri Likud Başkanı Binyamin Netanyahu, "Daha önce de birkaç kez söyledim. Eğer düşmanlarımız kılıçlarını gömerlerse barış olur, ama biz kılıçlarımızı gömersek en basıt anlamıyla var olmayız" diye konuştu.
Bunun Lübnan savaşıyla ilgili Winograd raporuna karşı en açık mesaj olduğunu belirten Netanyahu, İsrail askeri tarihinde ilk kez bir savaşın, "düşmanlarının da gördüğü gibi" açık bir zafer olmaksızın sonuçlandığını söyledi.
Ulusal Birlik Partisi’nden Effie Eitam da, ağır sözlerle hükümeti eleştirirken, bu akşam Tel Aviv’de yapılacak protesto gösterisini hatırlattı ve ülke çapında, iktidarın görevi bırakması için bir uzlaşı olduğunu kaydetti. Olmert’e "(Hataları düzelteceğim) diyorsunuz. Ama asıl hata sizsiniz" diye hitap etti.
İşçi Partisi’nden Danni Yatom da "Sorumluluğu alma zamanı gelmiştir. Liderliğinizi gösterin ve görevi bırakın" diyerek Olmert’in istifasını isteyenler safında yer aldı. Yatom, bu krizin, İsrail tarihindeki en kötü krizler arasında yer aldığını da kaydetti.
Olmert koalisyonunun ortakları Şas, Yisrael Beyteinu (İsrail Evimiz) ve Emekliler partilerinden temsilciler ise yaptıkları konuşmalarda hükümetin görevi bırakması çağrılarına katılmadılar.
Meretz’in temsilcisi Zahava Gal-On da, Olmert’e, "Her şeyin sorumlusu sizsiniz" diye seslendi. Gal-On, savaşın gereksiz ve kötü olduğunu, 119 asker ve 44 sivilin hayatını kaybettiğini ifade ederken, Olmert’i, İsrail askerlerinin ve kuzeydeki halkın yaşamıyla "oynamakla" suçladı.
Knesset Başkanı Daila İtzik ise raporun sonuçlarını ciddi bulduğunu belirtmekle birlikte hükümete destek verdi. İtzik, "Tüm hükümet, Knesset üyelerinin, ben de dahil çoğunluğu savaşa gitme kararını destekledik" diye konuştu.
Başbakan Yardımcısı ve İsrail siyasetinin duayen ismi Şimon Peres, eleştirileri hükümet adına yanıtlarken, hükümetin başka hiçbir şey yapmaksızın önce hataları düzeltmesi gerektiğini söyledi, ondan sonra da amacın Filistinlilerle, olabilirse Suriyelilerle de barışa doğru yola devam etmek olduğunu kaydetti. Peres, Netanyahu’yu hedef alarak, "Bir liderin ihtiyacı sadece vizyon değil, aynı zamanda parlamento çoğunluğudur" dedi.
Öte yandan, Ordu radyosunda bu akşam saatlerinde hükümete karşı düzenlenecek protesto gösterileriyle ilgili görüşü sorulan, Knesset Dışişleri ve Savunma Komisyonu Başkanı Tzahi Hanegbi, "Knesset’te seçilmiş insanlar var. Demokrasilerde ülkeyi seçilmiş insanlar yönetir" sözleriyle gösteriye karşı çıktı. Hanegbi, "Devlet sokağa çıkan insanlarla yönetilmez. Mitinge gelenler, yönlendirilmiş kıtalardır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious