İsrail'de Olmert 'göreve devam' dedi

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

İstifa baskısı altındaki İsrail Başbakanı Ehud Olmert, "ülkeyi yönetmeye devam edeceğimden eminim" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüşmesinden sonra, Kudüs'te kendi partisi Kadima'nın milletvekilleri ile bir araya geldi. Olmert, basına kapalı toplantının başında, savaşın ardından siyasete odaklanmak gerektiğini söyledi.

Lübnan savaşı hakkında Başbakanlıkca kurulan resmi konisyon tarafından hazırlanan raporu "sert" bulduğunu söyleyen Olmert, "Ders çıkarma sorumluluğunu alıyorum. Sınırlı enerjimizi tartışmalarla kullanırsak, bunun sonu yok. Ben kişisel olarak çok rahat bir konumda değilim. Ancak, yaşı 60'ın üzerinde biri olarak, bugüne kadar çok şey gördüm ve hiç bir durumda sorumluluktan kaçılmayacağını biliyorum" diye konuştu.

Raporunun ardından, Olmert'i istifaya çağıran isimlerden biri olan, koalisyon başkanı Kadimalı Avigdor Yitzaki ise akşam saatlerinde görevinden istifa etti.

Yitzaki'nin yerine, İsrail parlamentosunun (Knesset) Dışişleri ve Savunma Komisyonu Başkanı Tzahi Hanegbi'nin getirilmesi bekleniyor.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin, Başbakan'ın istifa etmesi gerektiği yolundaki açıklamalarından sonra, İsrail radyosuna bir açıklama yapan Olmert'in strateji danışmanı Tal Ziberstein, "yaptıklarından sonra", Olmert'in Livni'yi görevden almaktan başka çaresi bulunmadığını düşündüğünü söyledi.

Başbakanlık yetkilileri ise Olmert'in bu konuda acelesi olmadığını belirttiler.

Kanal 10 televizyonu da Başbakan'ın yardımcılarına atfen verdiği haberde, Livni'nin görevinden alınacağını belirtmişti.
Olmert'in Livni'yi görevinden alması durumunda, yerine Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz'ı atayacağı öne sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious