İsrail'de Olmert iktidarı tehlikede

  • Giriş : 29.05.2007 / 09:55:00
  • Güncelleme : 29.05.2007 / 10:04:14

Seçimlerde partinin şu anki lideri Amir Peretz'in ikinci tura kalamayacağı kesinleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail'de İşçi Partisi'nin yeni liderini belirlemek için yapılan seçimlerde partinin şu anki lideri Amir Peretz'in ikinci tura kalamayacağı kesinleşti. Diğer adaylar Ehud Barak ve Ami Ayalon, Peretz'den yüksek oy alarak patinin muhtemel lider adayları oldular. Her iki liderin de Başbakan Ehud Olmert'in istifasını istemesi ise hükümeti zor durumda bırakacağı şeklinde yorumlanıyor.
İsrail'de İşçi Partisi'nin başkanlığı için dün gerçekleşen seçimlerde Ehud Barak, sadece bir sandığın sayılmadığı resmi sonuçlara göre yüzde 36 oyla birinci oldu. Onu yüzde 33 ile Ami Ayalon takip etti.

İsrail'in Channel 2 televizyonunda yer alan sandık çıkışı sonuçlarına göre ise Barak yüzde 39, Ayalon yüzde 33 ve Amir Peretz yüzde 19 oy aldı. İlk tur seçimlerini her hangi bir liderin kazanması için adaylardan birinin yüzde 40 oranında oy yakalaması gerekiyordu. Ancak bu çoğunluk sağlanmadığından Ayalon ve Barak, 13 Haziran'da yapılacak ikinci tur seçimlerinde partinin yeni başkanı olmak için yarışacak.

İsrail'de 1999 - 2001 yılları arasında Başbakanlık yapan Ehud Barak, seçimlerden önce de yarışın favorisi olarak görülüyordu. Barak'ın iktidarı döneminde İsrail askerleri Lübnan'dan çekilmiş, barış görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanmış ve II. İntifada başlamıştı. En çok "kibirli" olmakla eleştirilen Barak, seçimler öncesinde ise "değiştiğini" savunmuştu.

Bir yıldır parlamentoda olan ve bunun kendisine yeni bir yüz olma avantajı sağladığı belirtilen Ayalon, Kudüs, Tel Aviv ve Kibbutzim gibi kentlerde önde görünürken Barak ise Dimona, Holon ve Dürzi köylerinde önde görünüyor. Peretz de en çok oyunu Lod, Bat Yam ve Eilat gibi yerlerde almış gözüküyor.

Ehud Olmert hükümetinde Savunma Bakanı olan Amir Peretz, Lübnan Savaşı'ndan dolayı yapılan eleştirilerden aynı derecede nasibini almıştı. Peretz'in düşük oy almasına da bu savaşın sebep olduğu yorumları yapılıyor.

Koalisyon ortağı olan İşçi Partisi'nin yeni başkanının hükümetten ortaklığını çekmesi halinde ise Olmert hükümetinin dağılabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious