İsrail'de seçime gidilebilir

İsrail'de seçime gidilebilir.12509
  • Giriş : 07.05.2008 / 16:45:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Partisi Kadima’dan kaynaklar, başbakan hakkında polis tarafından yapılan soruşturmanın ardından, ülkenin siyasi sisteminde değişikliklerin olabileceği ve yeni bir seçime gidilebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail başbakanı Ehud Olmert hakkında yürütülen soruşturmaların, ülkede yeni bir seçime neden olabileceği söylendi. İsrail’in en çok satan gazetelerinden, Yedioth Ahranoth’a bilgi veren ve ismi açıklanmayan üst düzey bir Kadima yetkilisine göre, Olmert’in sorgusu, siyasi sistemde önemli değişimler olması için büyük bir fırsat çıkarmış durumda ve bu durum ülkeyi gelecek aylarda seçime bile götürebilir.

Kadima yetkilisi, “Olmert, bunun altından kalksa bile işlerin eskisi gibi yürüyemeyeceği açık. Ülkeyi bu şekilde yönetmek artık mümkün değil. Siyasette köklü değişikliklerin olması kaçınılmaz.” görüşünü dile getirdi.

Olmert’in soruşturması hakkında yayın yasağı bulunması nedeniyle, İsrail basınında konuyla ilgili sınırlı bilgi yer alıyor. Basın kuruluşları ise yayın yasağını eleştiriyor.

Olmert hakkında, daha önce Sanayi ve Ticaret Bakanı olduğu dönemde yaptığı atamalar, bakanlığına bağlı Yatırım Merkezi’nden bir arkadaşı ve iş ortağına yönelik kredi sağlanması konusunda ayrıcalık yapmanın yanı sıra Kudüs’te satın aldığı evle ilgili iddialar nedeniyle 3 ayrı soruşturma daha bulunuyor.

New York Post ise, dün, Ehud Olmert’in son soruşturmasıyla ilgisi olduğunu söyleyen Amerikalı bir iş adamının adını açıkladı. Long Island’da bir yatırım şirketi bulunan 75 yaşındaki Morris Talansky adlı bankacının, İsrail polisine çeşitli kanıtlar verdiği söylenen haberde, Talansky’nin Kudüs Belediye Başkanı olduğu dönemde Olmert’e büyük miktarlarda rüşvet verdiği iddialarına da yer verildi.

İSRAİL’DE 60. YIL COŞKUSU

İsrail’de ise bugünden itibaren, 60’ıncı kuruluş yıldönümü kutlamaları başlıyor. Kutlamalar çerçevesinde, Tel Aviv’deki meydanlarda eğlenceler ve ışık gösterileri düzenlencek, konserler verilecek ve hava kuvvetlerina ait gösteri uçakları şov yapacak. Kutlamalara, aralarında ABD başkanı George Bush’un da bulunduğu bazı dünya liderleri katılacak. Fakat Ehud Olmert’in başbakanlığını tehdit eden siyasi krizin, 60. yıl coşkusunu gölgelediği söyleniyor.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious