İsrail'de seçimlere katılım yüksek

İsrail'de seçimlere katılım yüksek.13563
  • Giriş : 10.02.2009 / 17:18:00

İsrail'de erken genel seçimlerde oy kullanımı devam ederken, seçimlere katılım oranının saatler itibarıyla beklenenden yüksek olduğu gözleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Saat 14.00 itibarıyla 5,3 milyon dolayındaki kayıtlı seçmenin yüzde 34'ü sandık başına gitti. Bu şekilde devam etmesi halinde seçime katılımın yüzde 69 oranında olabileceği tahmin ediliyor. Son seçimde katılım yüzde 63,2 ile, İsrail tarihinin en düşük oranı olmuştu.

Öte yandan İsrail'in kuzeyinde, nüfusu Filistinli Araplardan oluşan Umm El-Fehm kentinde seçim gözlemcisi olarak bulunmak isteyen ve bu konudaki talebine Yüksek seçim Kurulunca onay verilen İsrailli tanınmış aşırı sağ eylemci Baruh Marcel, olay çıkabileceği endişesiyle polis tarafından kente sokulmadı.

Marcel, polisin engellemesini "demokrasi için kara bir gün" sözüyle değerlendirdi, polisi, Arap toplumunda huzuru sağlamakta yetersiz olduğu için böyle davranmakla suçladı.

Kentte sandık gözlemcisi olarak Marcel'in yerine, Ulusal Birlik partisinden milletvekili Aryeh Eldad görev aldı. Eldad, kente kalabalık bir polis grubu eşliğinde girdi, yine de seçim sandığının bulunduğu yerde yerel sakinlerle polisler arasında olaylar meydana geldi.

Aryeh Eldad, daha sonra başka seçim sandıklarını da ziyaret edeceği gerekçesiyle, yine polis kordonu altında kentten ayrıldı. seçim sandığının bulunduğu yerde yapılan protesto gösterisinde, polis, göstericilerden 5'ini gözaltına aldı.

Öte yandan, polis, Kudüs'ün Pisgat Ze'ev mahallesinde bir kadını, Evimiz İsrail partisi için sahte oy pusulaları dağıtırken yakalayıp gözaltına aldı.

-HAMAS SÖZCÜSÜ RIDVAN: "TÜM İSRAİLLİ PARTİLER AYNI"-

Öte yandan, İsrail seçimlerini değerlendiren Gazze'deki Hamas sözcülerinden İsmail Rıdvan, Araplara ve Filistinlilere karşı düşmanlık ve zulüm açısından, İsrailli partilerin birbirinden farkının bulunmadığını söyledi.

Rıdvan, "İsrailli partilerin tümü ırkçılığa dayanıyor. İsrail toplumunun daha aşırılığa doğru gittiğine ilişkin göstergeler net. Amaçları Arapları topraklarından göndermek, Filistin topraklarında şiddet sarmalını daha da ileri götürmek" dedi. İsmail Rıdvan, yeni İsrail hükümetinin Gazze Şeridi'nde gerilimi daha da artırabileceğini düşündüğünü kaydetti.

Rıdvan, İsrail seçimleri ve ateşkesle ilgili bir soruya ise "Ateşkes hem İsrailliler, hem de Filistinliler için önemli. İsrail, ülkenin güneyine Filistin roketleri atılmasının durması için ateşkesle yakından ilgili" karşılığını verdi.

Filistinli siyasi yorumculardan Talal Ukal da İsrail'deki son kamuoyu yoklamalarının, sağ partilerin ağır bastığını gösterdiğini, bunun da İsrail tarafının barışla pek ilgilenmediğini ortaya koyduğuna inandığını belirtti. Ukal, İsrail'in sağa doğru kaymasının, daha fazla savaşa ve barış sürecinin de daha fazla tehlikeye girmesine neden olacağını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*