İsrail'de soğuk havadan 4 kişi öldü

  • Giriş : 15.01.2008 / 18:49:00
  • Güncelleme : 15.01.2008 / 19:20:23

İsrail'de soğuk hava, biri 8 yaşındaki Bedevi kız çocuğu 4 kişinin ölümüne yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ülkenin tümünde hakim olan soğuk hava dalgası nedeniyle, Necef'te 8 yaşındaki bir Bedevi köylü kızının kritik bir durumda hastaneye kaldırıldığı, ancak kurtarılamadığı belirtildi.

Necef'teki Bedevilerin çoğu çölde, genellikle baraka tipi derme çatma kulübelerde yaşamlarını sürdürüyor.

Son bir kaç gündür ülke genelinde etkisini sürdüren soğuk hava nedeniyle, özellikle evsizler zor durumda kaldı. Sokakta yaşayan bir kadının Tel Aviv'in Bat Yam semtinde cesedi bulundu. Morga kaldırılan kadının kimliği tespit edilemedi. Netivot'ta da yine bir evsiz hastanede tedavi altına alındı.

Tel Aviv yakınlarındaki Holon'da 47 yaşındaki bir evsizin donmuş haldeki cesedi önceki gün polis tarafından bulundu. Berşeva'da 78 yaşındaki bir kadın da vücut ısısının aşırı derecede düşmesi nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yerel yönetimlere, bir defaya mahsus olmak üzere, soğuktan etkilenenlere yardım etmeleri için ödenek aktardı.

İsrail'in kuzeyindeki Yukarı Celile'de hava sıcaklığı eksi 9 dereceye geriledi.

Soğuk hava nedeniyle, elektrik tüketimi de yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Elektrik İdaresi yetkilileri, tüm zamanların en yüksek elektrik talebiyle karşılaşabileceklerini, talebin çok fazla olması durumunda ülke çapında kesintilere gidilebileceğini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious