İsrail'de vahşetin sınırı yok

  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'ın güneyindeki Kana köyünde sivillerin sığındığı üç katlı bir binayı vuran İsrail Ordusu, 21'i çocuk 51 sivili katletti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerle bir olan binanın enkazından şu ana kadar 51 ceset çıkartıldı. Enkaz altından çıkartılanlar arasında 70 yaşlarındaki bir kişi ile bir bebeğe ait cesetler de var.

İsrail'in 1996 yılında düzenlediği ve Gazap Üzümleri adını verdiği operasyonda vurduğu Kana köyünde Birleşmiş Milletler üssünü vurmuş, buraya sığınan yüzden fazla sivili öldürmüştü.

İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarında büyük çoğunluğu sivil olmak üzere yaklaşık 700 kişi hayatını kaybetti.

İSRAİL ORDUSU'NDAN AÇIKLAMA: "UYARMIŞTIK!"

İsrail Ordu Sözcüsü Jacob Dallal, "Bu köy, Hizbullah'ın Nehariye ve Celile kentlerine roket saldırıları düzenlemek için kullandığı bir yer. Köy sakinleri birkaç gün önce bu çatışma bölgesini terk etmeleri konusunda uyarılmıştı. Bu köye saldırmamızın nedeni Hizbullah'ın buradan saldırması ve köydeki olayın sorumluluğu da Hizbullah'a ait" şeklinde konuştu.

İsrail Adalet Bakanı Haim Ramon, hafta içerisinde Ordu Radyosu'na yaptığı açıklamada, Lübnan'ın güneyini terk etmeyenlerin ya terörist ya da Hizbullah'la bir şekilde irtibatlı kişiler olduğunu ifade ederek, bölgedeki köyleri ağır bombardımana tutacaklarını söylemişti.

İSRAİL, SİVİLLERİN TAHLİYESİ İÇİN ÖNERİLEN 72 SAATLİK ATEŞKES TEKLİFİNİ REDDETMİŞTİ

BM Yardım Koordinatörü Egeland, Lübnan'da mağdur durumdaki yaşlılar, çocuklar ve yaralıların tahliyesi için 72 saatlik bir ateşkes sağlanması çağrısı yapmıştı. İsrail hükümet sözcüsü Avi Pazner, "72 saatlik geçici ateşkese gerek yok çünkü İsrail Lübnan'da insani yardım koridoru açtı." açıklamasını yapmıştı.

İsrail uçaklarının bölgeyi Beyrut'a bağlayan yolları vurması nedeniyle sivillerin kuzeye kaçmaları mümkün görünmüyor. İsrail'in büyük araçları vurması nedeniyle kendi araçları olmayan fakir köylüler, bölgeyi terk edememişti.

HİZBULLAH GÜÇLERİYLE İSRAİL ASKERLERİ ARASINDA ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR

Lübnan toprakları içersinde birkaç kilometre ilerleyen İsrail askerleriyle Hizbllah güçleri arasındaki çatışmalar yeniden şiddetlendi. Tayyibe köyü yakınlarında yoğunlaşan çatışmalarda bir İsrail askeri yaralandı. İsrail kaynakları, çatışmalarda en az 3 Hizbullah üyesinin öldürüldüğünü öne sürdü. Bu arada, İsrail birlikleri Bint Cibeyl köyündeki saldırılara son vererek bölgeden ayrıldı. İsrail, köydeki operasyonlarda 26 Hizbullah üyesinin öldürüldüğünü açıkladı. Haftaiçinde saldırı düzenleyen 8 İsrail askeri öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious