İsrail'de yeni kriz patlak verdi

  • Giriş : 23.03.2009 / 19:59:00

İsrail'de geniş çaplı bir ulusal birlik hükümeti kurma çabasından vazgeçmeyen Likud Şas partisi arasında koalisyon protokolü imzalanmasının ardından yeni kriz çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail'de geniş çaplı bir ulusal birlik hükümeti kurma çabasından vazgeçmeyen Binyamin Netanyahu'nun Likud partisi ile sağ kesimdeki dinci Şas partisi arasında dün gece koalisyon protokolü imzalanmasının ardından Likud, parti içindeki tüm eleştirilere ve bölünme uyarılarına rağmen İşçi partisi temsilcileri ile koalisyon müzakereleri için bir araya geldi. 10 Şubat'taki genel seçimden 13 milletvekiliyle çıkan İşçi partisinin 7 milletvekili, parti lideri Ehud Barak'ın hükümete katılma isteğine şiddetle karşı çıkıyor.

Muhalefete rağmen partinin koalisyona girmesinin ise İşçi partisini bölünme noktasına getireceği yorumları yapılıyor. İşçi partisi kongresi yarın toplanarak, koalisyona katılıp katılmama konusunda görüş belirleyecek.

İsrail radyosu, Likud ve İşçi partisi yetkililerinin, Tel Aviv'deki görüşmelerinin olumlu bir havada geçtiğini belirttiklerini duyurdu.

İşçi partisinin koalisyonla ilgili müzakereleri yürüten ekibinden Şalom Simhon, partinin ülkedeki ekonomik ve sosyal krizlerle mücadele edebilmek, barış görüşmeleri süresince gelişme sağlayabilmek amacıyla planları olduğunu, bunların koalisyon protokolünde de yer alacağını belirterek, "Likud'la ya bir anlaşmaya varacaklarını ya da varmayacaklarını, başka alternatif bulunmadığını" söyledi.

İşçi partisinin Netanyahu başkanlığındaki koalisyona katılmasına şiddetle karşı çıkan parti sekreteri Eytan Cabel ise koalisyona katılmanın partiyi parçalayacağı uyarısında bulundu.

-NETANYAHU'YA MEKTUP-

İşçi partisinin koalisyona katılmaya şiddetle karşı çıkan 7 milletvekili, Likud lideri Netanyahu'ya bir mektup göndererek, parti tarihinde ilk kez bir başkanın, kendi çıkarları doğrultusunda müzakere heyeti oluşturduğuna dikkati çektiler.

Milletvekilleri mektupta, müzakere heyetinin, üyelerin çoğunluğunun desteğine sahip olmadığını, yetkisi bulunmadığını ifade ettiler.

Mektupta imzası bulunan milletvekilleri Daniel Ben Simon, Avişay Braverman, Şeli Yahimovitch, Eytan Cabel, Ophir Pines-Paz, Amir Peretz ve Yuli Tamir, Barak'ın yapacağı herhangi bir protokolün de kendilerini bağlamayacağını, mecliste koalisyon oylaması sırasında destek vermeyeceklerini de vurguladılar.

Ophir Pines-Paz, yetkili kurullara danışmadan Barak'ın müzakereleri başlatmasının demokratik bir davranış olmadığını söylerken, Barak'ın bürosu, parti liderinin ülkenin, vatandaşların ve partinin iyiliği için çalıştığını vurgulayıp, yarınki kongreden aksi yönde bir karar çıkarsa koalisyona girmeyecekleri açıklamasını yaptı.

Barak'ın, müzakere heyetine Likudlu temsilcilerle mümkün olduğunca çabuk bir anlaşmaya varmaları talimatını verdiği, bu protokolü yarınki kongreye onay için sunmak istediği kaydedildi. Barak'ın, kongreye Likud'la yapılan bir protokolle gitmesi halinde, kongrenin bunu onaylayacağına inandığı ifade ediliyor.

İşçi partisi, müzakerelerde Savunma Bakanlığı dahil kendisine 5 bakanlık verilmesini istiyor. Barak, Savunma Bakanlığını üstlenmekte kararlı. Parti, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının yanı sıra Altyapı, Tarım bakanlıkları ile bir Devlet Bakanlığını üstlenmek isterken, ayrıca bir bakan yardımcılığı ile Knesset'te bir komisyon başkanlığını da talep ediyor.

Bazı diğer ekonomik taleplerin yanı sıra siyasi açıdan İşçi partisinin isteği ise her ne kadar "iki devletli bir çözüm" ilkesinden bahsedilmese de yeni Netanyahu hükümetinin Filistin ve Suriye ile müzakereleri devam ettirmesi.

-ŞAS İLE PROTOKOL-

Bu arada Şas ve Likud'un imzaladıkları koalisyon protokolüne göre, Şas yeni hükümete 4 bakanlık alarak katılacak.

Şas partisi Başkanı Eliyahu Yişai, İçişleri Bakanı, milletvekillerinden Ariel Atiyas Konut Bakanı, milletvekillerinden Yaakov Margi veya İzak Kohen Dini İşlerden Sorumlu bakan olacak. Şas milletvekillerinden Meşulam Nahari'nin de devlet bakanı olarak koalisyonda yer alması öngörülüyor.

Koalisyon protokolüne göre, Şas'a muntemelen Maliye'de, bir bakan yardımcılığının yanı sıra Knesset'teki komisyonlarının birinin başkanlığı verilecek. Koalisyon protokolü ile iktidar partisi konumundaki Likud, önümüzdeki 3 yılda çocuk yardımlarının 1.4 milyar şekele yükseltilmesine de razı oldu.

-KADİMA'DAN TEPKİ-

Öte yandan Likud'la aşırı dindar kesimin Şas partisi arasında protokol imzalanmasına, Tzipi Livni'nin Kadiması'ndan sert bir açıklama geldi. Kadima, "gece yarısı imzalanan anlaşmanın, seçim kampanyaları sırasında da savundukları, 'Likud'un devleti Şas'a sattığı' yolundaki söylemlerini haklı çıkarttığını" öne sürdü.

Likud ise bu cevaben, "Kadima 3 yıldır Şas ile koalisyon ortağıydı; Dini İşler Bakanlığını Şas'ın istekleri doğrultusunda yeniden düzenledi" açıklamasında bulundu ve eleştirileri, Kadima'nın "ikiyüzlülüğünün somutlaşması" olarak niteledi.

Likud, koalisyon müzakerelerini bugün Birleşik Tevrat Yahudiliği ve Habayit Hayehudi (Yahudi Evi) partileriyle de sürdürüyor. Birleşik Tevrat Yahudiliği'nin, Eğitim Bakanlığı yardımcılığını alma yolundaki ısrarından vazgeçmediği de açıklandı.

Likudlu milletvekillerinden ve partinin müzakere heyetindeki isimlerden Gideon Saar ise partisinin önümüzdeki günlerde koalisyonu genişletmek için uğraş vereceğini belirterek, halihazırda 53 milletvekilinin desteğine sahip olduklarını bildirdi.

Likud, ilk protokolünü yine sağ yelpazede yer alan Avigdor Lieberman'ın Yisrael Beiteniu (İsrail Evimiz) partisi ile yapmıştı.

Likud lideri Binyamin Netanyahu'nun, Cumhurbaşkanı Şimon Peres'ten hafta sonu 14 günlük ek süre almasının ardından, koalisyonu oluşturmak için 3 Nisan'a kadar süresi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*