İsrail'de yerel seçim heyecanı

  • Giriş : 11.11.2008 / 12:29:00

İsrail'de bugün mahalli seçimler yapılıyor. 4.7 milyon seçmen, belediye meclisleri ve belediye başkanlarının belirlenmesi için oy kullanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oy verme işlemi saat 07.00'de başladı. Seçimde Kudüs'ün köktendinci Yahudi Belediye Başkanı Uri Lupolianski'nin yerine yeni başkan da seçilecek. Lupolianski, belediye işlerine dini görüşlerini karıştırmak ve Araplara karşı Yahudilerin çıkarları için çalışmakla suçlanıyordu. Lupolianski, Kudüs'te her sene yapılan eşcinsel yürüyüşünün önlenmesi için de teşebbüslerde bulunmuştu.

Kudüs'te 730 bin kişi yaşıyor. Şehrin doğu kesiminde de 250 bin Arap var. Doğu Kudüs, 1967 senesinden bu yana İsrail işgali altında. Doğu Kudüs'teki Filistinlilerin de oy verme hakkı var fakat bunlar İsrail'in bölgeyi ilhak etmesini tanımadıkları için genelde oy kullanmıyorlar. Şehirdeki belediye meclisi de 2003'ten bu yana köktendinci Yahudilerin hakimiyeti altında.

Kudüs belediye başkanlığı için önde gelen adaylar; bağımsız ve laik müteşebbis Nir Barkat, Lupolianski gibi Birleşik Tevrat Yahudiliği mensubu köktendinci haham Meir Poruş ve Rusya doğumlu milyarder Arkadi Gaydamak. Adı silah ticaretindeki skandallara karışan Gaydamak hakkında para aklama ve rüşvet verme gibi çok sayıda suçlama var.
İlk turda belediye başkanı seçilmek için adayların yüzde 40'ın üzerinde oy alması gerekiyor. Belediye başkanları 5 seneliğine seçiliyor. Seçmenler hem belediye başkanı hem de belediye meclisi için 2 ayrı oy kullanacak.
Oy verme işlemi saat 22.00'de sona erecek. İlk sonuçların gece yarısında alınması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*