İsrail'deki yasağa yabancı basın tepkisi

İsrail'deki yasağa yabancı basın tepkisi.13362
  • Giriş : 01.12.2008 / 22:32:00

"İsrail'de Demokrasinin Korunması Merkezi", İsrail'in yaklaşık bir aydır yabancı basın mensuplarına Gazze'yi kapatmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Kısa adı Keşev olan İsrailli örgüt, Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Ehud Barak'a hitaben yazdığı yazıda, yabancı basına getirilen yasak nedeniyle derin endişe duyduklarını belirterek, yasağın bir an önce kaldırılmasını istedi.

İsrail, yabancı basın mensuplarının Gazze Şeridi'ne geçişlerine, yaklaşık bir aydır izin vermiyor. Buna gerekçe olarak, Filistinli militanların roket saldırıları gösteriliyor.

4 kasımda, İsrailli askerlerin kaçırılmasında kullanılacağı gerekçesiyle, askerler, Gazze Şeridi sınırının birkaç yüz metre içine girerek, tüneli imha etmiş, bu sırada Filistinli militanlarla çıkan çatışmada 7 Hamaslı militan ölmüştü. Gazze'deki militan gruplar, 19 haziranda taraflar arasında yürürlüğe giren ateşkes sonrası durdurdukları roket saldırılarını yeniden başlatmıştı.

İsrail de 5 kasımda, Gazze ile sınırdaki mal yardımları ve insani yardımların yapıldığı tüm geçiş noktalarını kapatmıştı.

Bu süre içinde ancak birkaç gün, sayılı saatler açık tutulan giriş kapıları, halen kapalı bulunuyor. Ancak, İsrail'in roket saldırıları nedeniyle Gazze'ye yabancı basın mensuplarını sokmaması, başta İsrail'de çalışan yabancı basın mensupları ve Yabancı Basın Derneği ile uluslararası medya temsilcileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Yasağın gerekçesini inandırıcı bulmayan dernek, bugüne kadar daha zor koşullar altında dahi yabancı basına bu denli uzun bir geçiş yasağı konulmadığını savunuyor

İsrail'de Demokrasi'nin Korunması Merkezi Olmert ve Barak'a gönderdiği yazılarda, daha önceki kriz dönemlerinde İsrail'in yabancı basın mensuplarının Gazze'ye girişlerini asla bu denli uzun süre engellemediğini hatırlatarak, bugüne kadar genellikle basın özgürlüğüne saygı gösterildiği ifade edildi.

Merkez, Savunma Bakanlığının mevcut uygulamasının başka gerekçeleri olacağını düşündüklerini dile getirirken, yasakla ilgili mantıklı bir açıklama alamadıklarını belirtti. Merkez, yasağın bir an önce kaldırılmasını istedi.

Yabancı Basın Derneği, bu arada söz konusu yasağı İsrail Yüksek Mahkemesi'ne götürdü. Mahkeme, konuyla ilgili İsrail yetkili makamlarının cevabını bekliyor.

-GAZZE'YE GİREN İSRAİLLİ GAZETECİ AYRILDI-

Öte yandan, İsrail Gazze Şeridi'ni yabancı basın mensuplarına kapatırken, genelde İsrailli gazeteciler için yasak olan Gazze'ye, kasım ayı başlarında düzenlenen ikinci bot seferi ile denizden giriş yapan Haaretz gazetesi yazarlarından Amira Hass'ın, Hamas tarafından güvenlik gerekçesiyle uyarılmasının ardından, bugün Gazze'den çıkış yaptığı öğrenildi.

Filistinlilere yakınlığı ile bilinen Amira Hass, bir süredir Gazze'den röportajlar gönderiyordu. Ocak ayına kadar Gazze'de kalmayı planlayan Amira Hass'ın, Gazze'de herhangi bir koruma almadan dolaştığı da belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, bugün fiili Hamas yönetiminin İçişleri Bakanlığınca uyarılan Hass'dan güvenlik gerekçesiyle Gazze'yi terketmesi istendi. Hass da Gazze'den çıkış yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*