İsrail'den 2. Lübnan savaşıyla ilgili çarpıcı itiraflar!

İsrail'den 2. Lübnan savaşıyla ilgili çarpıcı itiraflar!.72239
  • Giriş : 30.01.2008 / 21:55:00

İsrail, Hizbullah'la giriştiği 2. Lübnan savaşıyla ilgili itiraflarda bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail'in 2006 yılı yazında Güney Lübnan'da iki askerinin kaçırılmasının ardından Hizbullah'la giriştiği 2. Lübnan savaşıyla ilgili itiraflarda bulunuldu.

İsrail'in 2006 yılı yazında Güney Lübnan'da iki askerinin kaçırılmasının ardından Hizbullah'la giriştiği 2. Lübnan savaşının sonuçlarını soruşturmak için kurulan Winograd Komisyonu, savaş kararı alınması ile savaşın yürütülmesinde ciddi hata ve yanlışlıklar yapıldığını açıkladı.

Savaş sonrasında yükselen yoğun eleştiriler üzerine, Başbakan Ehud Olmert'in talimatı ile oluşturulan komisyonun başkanı emekli yargıç Eliyahu Winograd'ın adıyla anılan komisyon, nihai raporunu açıkladı.

Winograd, raporu açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, savaş kararı alınmasının "gerekli ve doğru" olduğunu belirterek, "başka çare yoktu" dedi.
Komisyon raporunda, "savaş kararı alınması ile savaşın yürütülmesinde ciddi hata ve yanlışlıklar yapıldığı" belirtilerek, bilerek ve planlanarak yapılan bir savaşta, böyle yanlışlıklar yapılmasının daha sakıncalı durumlar yaratabileceği veya çok daha büyük bir savaşa neden olabileceğine işaret edildi.

Siyasi yorumcularca "beklendiği kadar kötümser" bulunmayan raporda, Orta Doğu'nun en güçlü ordusu olarak nitelendirilen İsrail ordusunun kesin bir zafere
ulaşamaması ve Hizbullah'ın roket saldırılarını durduramayarak etkili yanıt verememesi, en ciddi sonuçlardan biri olarak nitelendirildi.

Komisyon Başkanı Winograd, basın toplantısında, savaş kararı alınmasının gerekli ve doğru olmasına rağmen, Başbakan Ehud Olmert ve dönemin savunma bakanı Amir Peretz'in bu doğru karara karşın askeri liderlerle koordinasyonda zaaflar gösterdiğini, askeri kanat içinde de gereksiz uyuşmazlıklar yaşandığını ifade etti.

Savaşta İsrail ordusunun etkili bir şekilde kullanılamadığını, kara kuvvetlerinin de gereken başarıyı sağlayamadığını ifade eden Komisyon Başkanı, "Savaş stratejisi konusunda gereksiz zaman harcandığını, gerekenlerin zamanında yapılamadığını, bu nedenle de BM'nin savaşın durdurulmasını öngören 1701 sayılı kararından sonra 33 İsrail askerinin öldüğü gereksiz bir kara harekatına başvurulduğunu" dile getirdi.

"60 saat süren bu kara harekatını haklı gösterecek bir kanıt, askeri veya siyasi gerekçe bulunamamamıştır" diyen Winograd, Başbakan'ın kara harekatına karşı çıktığını, savunma bakanı Amir Peretz'in harekatta ısrarlı olduğunu vurgulayarak, bir anlamda Olmert'i akladı. 34 gün süren savaşı değerlendirdiklerini, olayları tüm çıplaklığı ile ortaya koymaya çalıştıklarını, sorumluluk açısından siyasi ve askeri yetkililer arasında fark gözetmediklerini vurgulayan Winograd, eksiklikler ve yanlışlıklar yanı sıra tavsiyelerini de dile getirdiklerini söyledi.

"Bu savaş, hükümete istediği nihai sonucu vermiş değildir" diyen Komisyon başkanı, buna rağmen 1701 sayısı kararı İsrail için bir dönüm noktası olarak değerlendirdi. Kararın BM'de tek bir oturumda ve oybirliği ile çıkarılmasını İsrail'in başarısı olarak yorumladı.

Winograd, kararın ardından uluslararası gücün Güney Lübnan'a yerleşmesi ve Hizbullah'ın sınırdan uzaklaştırılmasını komisyon olarak önemli bulduklarını ifade etti.

Komisyon başkanı, İsrail liderliğinin savaş sonrasında başarısızlıkların ortaya çıkarılması için soruşturma komisyonu kurulması kararı aldığını hatırlatarak, bunun da savaşın liderlerinin eleştirilerden korkmadıklarının göstergesi olduğunu ifade etti ve "önemli olan bu süreçten ders almamız, bu hataları tekrarlamamız ve daha hazır olmamızdır" diye konuştu.

RAPOR BAŞBAKAN, SAVUNMA BAKANI VE GENEL KURMAY'A DA SUNULDU

Komisyon başkanı Winograd ve komisyonun diğer 4 üyesi basın toplantısından 1 saat önce hazırladıkları 500 sayfayı aşan nihai raporun birer nüshasını Başbakan Ehud Olmert, Savunma Bakanı Ehud Olmert ve Genelkurmay başkanlığına verdi.

BAŞBAKAN TEMİZE ÇIKTI

İsrail Başbakanı Olmert, komisyon üyelerinden raporu almasının ardından danışmanları ile birlikte raporu değerlendirmeye başladı.

Komisyonun açıklamalarından sonra İsrail radyosuna görüşlerini belirten parlamento Dışişleri ve Savunma Komisyonu Başkanı Tzahi Hanegbi, raporun Başbakan Ehud Olmert'i "siyasi ve hukuki açıdan temize çıkardığını" söyledi.

Hanegbi, "Ortada bir sınav olacaksa, bu sınav önümüzdeki seçimlerde halkın oyları olacaktır" sözleri ile rapor sonrasında yeni bir seçime gidilmeyeceği beklentisinde olduğunu ifade etti.

İsrail radyosunun yorumcusu da toplantının hemen ardından rapor sonuçlarından İsrail siyaseti için fazla bir şey çıkmayacağı yorumunu yaptı.

Rapor açıklandıktan sonra istifa konusunda karar vereceği belirtilen Savunma Bakanı ve İşçi Partisi lideri Ehud Barak'a yakın kaynaklar da ilk değerlendirmelerinde rapordaki sert ifadelerin gözardı edilemeyeceğini dile getirmekle yetindi.

Muhalefetteki Likud Partisi ise raporun sonuçlarının çok ciddi olduğunu ve Başbakan Olmert'in istifa etmesi gerektiğini savundu.

Soruşturma komisyonu, raporunu oluştururken, aralarında politikacılar, askeri komutanlar ve devlet memurlarının da bulunduğu toplam 75 kişinin ifadesine başvurdu.

Toplam 14 milyon şekel bütçe ayrılan soruşturma için, komisyonun 10 milyon şekel (yaklaşık 2,78 milyon dolar) harcadığı bildirildi. Winograd Komisyonu raporu, İsrail'de bu konularda hazırlanan ikinci rapor. 1973'deki Yom Kippur savaşından sonra da Başbakan Golde Meir ve Savunma Bakanı Moşe Dayan için benzer bir rapor hazırlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious