İsrail'den 48 saatlik ateşkes önerisi

İsrail'den 48 saatlik ateşkes önerisi.12252
  • Giriş : 30.12.2008 / 22:16:00

Barak Hamasın direnişi karşısında Gazze Şeridinde 48 saatlik bir ateşkes önerisinde bulundu. Hamas ateşkes için İsrail saldırılarının bitirilmesini şart koştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bugün İsrail Savaş bakanı Ehud Barak diplomatik insiyatifini kullanarak Hamas'ın savunması karşısında Gazze Şeridinde 48 saatlik bir ateşkes önerisinde bulundu.

İsrail'in Haaretz ve Yediot Ahronot Gazetelerinin haberlerine göre Kıdemli Savunma Bakanı bunun tektaraflı, diplomatik ve önemli bir adım olduğuna inanıyor. bu geçici sakinlik döneminin amacı, Hamas'ın ateşkesi bozmaması ve İsrail'in tekrar roket atmaması olduğu ifade edildi. İsrail'in bu ateşkes kararı ile Gazze'ye tekrar roket atmayacağı sözü verildi. Bu geçici ateşkes önerisini Hamas'ın kabul edip etmeyeceği bilinmiyor.

İsrail ordusu, Gazze'den fırlatılan füzeleri durdurmak için 4 gün önce başlattığı bombardımanını aralıksız sürdürüyor. İsrail uçakları tarafından hedef alınma ihtimaline rağmen Filistinli direnişçiler, işgal altındaki Filistin topraklarının iç kısımlarını vuruyor. İsrail'in bombaları, direnişin füzelerini engelleyemiyor. Bu öneri Hamas tarafından bir taiktik olabileceği aöısından temkinli biçimde değerlendiriliyor.

Reuters'in bildirdiğine göre ise Hamas, saldırılar devam ettiği sürece ateşkesi düşünmüyor. Hamas'ın öncelikli şartı İsrail saldırılarının durması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*