İsrail'den Büyükanıt'a dede sürprizi

  • Giriş : 13.10.2007 / 13:45:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:10:27

İsrail, Birinci Dünya Savaşı sırasında bölgede ölen Osmanlı askerleri için anıt yaptıracak, temelini Büyükanıt’ın atması istenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çünkü, Büyükanıt'ın Osmanlı ordusunun bir subayı olan büyükbabası da o savaşta İsrail'de ölmüş.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın gelecek hafta İsrail'i ziyaret edeceğini yazdı.

Gazete Büyükanıt'ın ziyaretinin İsrailli savaş uçaklarının Suriye operasyonundan 7 hafta sonra gerçekleşeceğine dikkat çekerek “Ankara'nın bu operasyon sırasında Türk hava sahasının ihlal edildiğini savunduğunu” hatırlattı.

Küdus'teki siyasi kaynakların ziyareti, “iki ülke arasında gerginlik olmadığının bir işareti” olarak değerlendirdiklerini kaydeden gazete, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın “Türkiye'nin Şam ile Küdus arasında arabuluculuk yaptığını” söylediğine dikkat çekti.

İZAHAT BÜYÜKANIT'A YAPILMAYACAK
Haaretz, İsrail uçaklarının Suriye operasyonu sırasında Türk topraklarına yakıt tanklarını düşürdükleri haberlerine değinirken Türkiye'nin İsrail'den açıklama istediğini, ancak bu açıklamanın Büyükanıt'ın ziyareti sırasında değil, başka kaynaklardan yapılacağını kaydetti.

Bu konunun, geçen hafta İsrail'e giden Dışişleri Bakanı Ali Babacan'la da konuşulmadığı belirtildi.

SAVUNMA SANAYİ TESİSLERİNİ GEZECEK
Büyükanıt'ın eski İsrail Genelkurmay Başkanı'nın 18 ay önce Ankara'ya yaptığı ziyaretin iadesi niteliğindeki bu ziyarette, yeni Genelkurmay Başkanı ve üst düzey savunma yetkilileri ile görüşeceği, savunma sanayi tesislerini gezeceği ve ortak tatbikatları görüşeceği belirtildi.

BÜYÜKANIT'IN DEDESİ BURADA ÖLDÜ
Haaretz gazetesi, ziyaret sırasında Orgeneral Büyükanıt için “özel anlamı” olan bir törenin de yapılacağını yazdı.

İsrail, Birinci Dünya Savaşı sırasında bölgede ölen Osmanlı askerleri için hazırlanan anıtın temel taşını, Büyükanıt'ın katılacağı törenle atacak. Gazete, “Büyükanıt'ın Osmanlı ordusunun bir subayı olan büyükbabasının da, Birinci Dünya Savaşı'nda İsrail'de öldüğünü” belirterek, bu törenin Büyükanıt için özel bir anlam taşıyacağını bildirdi.

ESAD: TÜRKİYE ARABULUCULUK YAPIYOR
Haaretz, haberinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın son açıklamalarına da yer verdi. Esad, son altı ayda Türkiye'nin, sık sık Ankara'dan Şam'a yapılan ziyaretler ile arabuculuk çabalarını yinelediğini belirterek, Suriye-İsrail müzakerelerin zemininin hazırlanmasında rol oynadığını bildirdi.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious