İsrail'den Clinton'a sıcak karşılama

İsrail'den Clinton'a sıcak karşılama.37719
  • Giriş : 04.03.2009 / 13:22:00
  • Güncelleme : 04.03.2009 / 12:13:07

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "ülkesinin İsrail'deki her hükümetin arkasında olacağını" söyleyerek, bu ülkeye destek çıktı. İsrail ve ABD'nin ortak çıkarları anlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "ülkesinin İsrail'deki her hükümetin arkasında olacağını" söyleyerek, bu ülkeye destek çıktı.

Clinton, Peres'le görüşmeleri sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, İsrail ve ABD'nin sadece aynı çıkarları değil, ortak değerleri de paylaştıklarını belirtti.

Şarm El Şeyh'teki bağışçı ülkeler konferansında, İsrail-Filistin uzlaşmazlığı için iki devletli çözüm ihtiyacını vurguladığını anımsatan Clinton, İsrail halkının demokratik iradesini temsil eden her hükümetle çalışacaklarını söyledi.

Clinton, İsrail'e (Gazze'den) yönelen roket saldırılarının da durması gerektiğini ifade etti ve İsrail dahil hiçbir ülkenin, vatandaşları saldırıya uğrarken sessiz kalamayacağını da kaydetti.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, Clinton'a, kurulacak hükümetin "barış süresine ve daha önceki anlaşmalara bağlı kalacağı" taahhüdünde bulundu.

Peres, Gazze ve İran için kararlar alınması gerektiğini belirtirken, Gazze'den sivillere roket saldırılarını sürdüren Hamas'a karşı ne yapılacağına karar vermeleri gerektiğini ifade etti.

LİVNİ İLE GÖRÜŞTÜ


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ülkesinin ön temaslar için Suriye'ye iki temsilci göndereceğini açıkladı.

Clinton'un, Kudüs'te Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüşmesi sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı bu açıklama, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, Şam rejimiyle ilişkileri canlandırmayı tasarladığının göstergesi olarak değerlendirildi.

Clinton, "Suriye ile ilişkilerimizin gelecekte ne olacağı konusunda bir öngörüde bulunabilecek durumda değiliz. Bunu yapmanın ABD için, müttefiklerimiz için ve paylaştığımız değerler için bir getirisini görebilmemiz lazım" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, "İran'ın nükleer silah programı ve Hamas, Hizbullah gibi terör örgütlerine finansman desteği sağlama" konusunda İsrail'in endişelerini paylaştığını da dile getirdi.

Clinton, Filistinlilerle görüşmeler konusunda da ABD yönetiminin iki devletli çözüm doğrultusunda çalışmayı planladığını yineledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de ABD'nin hür dünyanın lideri olduğunu belirterek, aynı zamanda aşırılığa ve aşırı uçlara karşı da mücadelenin önderliğini yaptığı belirtti. Livni, ülkesinin ABD ile aynı değerleri paylaşıyor olmasından onur duyduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*