İsrail'den Filistin'de 'tatbikat' işkencesi

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

İsrail ordusu, Batı Şeria'daki iki Filistin köyünü, savaş tatbikatları için kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'deki insan hakları örgütlerinden Yeş Din, tatbikata katılan (yedek) askerlerin ifadelerine ve köylülerden alınan bilgilere dayanarak, askeri yargıya şikayette bulundu.

Yeş Din'den verilen bilgiye göre, İsrail ordusunun yedek askerlerden oluşan bir taburu, Batı Şeria'daki Nablus kentinin batısındaki, iki Filistin köyü Beyt Lid ve Safarin'de 20 şubatı 21'ine bağlayan gece, askeri tatbikat düzenledi.

Bu tatbikat sırasında askerler iki köye yürüyerek girdi; 3 saat boyunca, bir savaş benzeri tatbikat uygulamaya konuldu; ele geçirme operasyonu yapıldı, ancak askerler ateş açmadı.

Yeş Din'in başvurusunda, bunun bir tatbikat olduğu ve tatbikatın herhangi bir operasyonel amaç gütmediği belirtilmesine karşın, alınan ifadelerden hareketle her iki köyün sakinlerinin, askerlerin gecenin geç saatlerinde ansızın köye girmesiyle yataklarından kalktıkları, korku ve dehşete düştükleri, sabaha karşı namaza gidenlerin de gereksiz ve ciddi endişeye kapıldığı vurgulandı.

Yeş Din, bunun, bu köylerde ilk tatbikat olmadığını da belirtti. İsrail ordusunun 2 ay kadar önce de benzer bir tatbikat yaptığı, gelecek haftalarda da bir başka taburun yeni bir tatbikat yapacağı kaydediliyor.

Askeri kuralların, yerleşim bölgelerinde, sivil halkın bilgisi olmadan ve onlarla herhangi bir ilişkide bulunulmadan askeri tatbikatları yasakladığını belirten Yeş Din, böyle bir harekatın, bilgilendirme olmaksızın düzenlenmesinin de sivillerin olduğu kadar askerlerin de yaşamını tehlikeye attığını dile getirdi. Yeş Din, "Hepimiz, Batı Şeria'daki durumun farkındayız. Düşman unsurların, askerlere ateş açacağını biliyoruz. Askerlerin de yanlışlıkla sivillere ateş açma tehlikesi var" dedi.

Yeş Din, askeri tatbikat için Filistin köylerinin seçilmesini kınarken, hiçbir komutanın, yakınlardaki bir Yahudi yerleşimini ele geçirme tatbikatı düşünemeyeceğini belirtti; böyle bir fikrin "saçmalığının" da kuşku götürmediğini ifade etti.

Yeş Din, iki Filistin köyündeki tatbikatın uluslararası yasalarca yasak olduğunu ve askeri komutanların görevlerini ihlal ettikleri anlamına geldiğini de savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious