İsrail'den Gazze'ye yardım konvoyu

İsrail'den Gazze'ye yardım konvoyu.18280
  • Giriş : 22.01.2009 / 22:54:00

İsrail kenti Sderot'taki bir grup öğrenci, bölgedeki Filistinliler için 10 TIR dolusu yardım malzemesi topladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin roket saldırılarından en fazla etkilenen sınır yakınlarındaki İsrail kenti Sderot'taki Sapir Yüksek Okulu öğrencisi, bölgedeki Filistinliler için 10 TIR dolusu yardım malzemesi topladı.

Sapir yüksek Okulu, daha önce bir çok kez roket saldırılarına maruz kalmış, geçen yıl Şubat ayında bir öğrencisi, atılan bir roketle hayatını kaybetmişti.

Hadas Balas (25) adlı kız öğrenci, savaşın sürdüğü günlerde okulunu ziyaret ettiği sırada, Gazze tarafına atılan bombaların yanı sıra, Sderot'ta çalan sirenlerin sesini duyduğunu ve "bir şeyler yapması" gerektiğini hissettiğini söyledi.

Savaş sırasında, Gazze çevresindeki tüm okullarda eğitime ara verilmişti.

"Gazze'de yiyecekleri olmayan, içecek bir şey bulamayanları düşündüğünde, bunun kendisine çok acı verdiğini" belirten Balas, bir arkadaşı ile birlikte gönderdikleri e-postalar yoluyla Gazzeliler için yardım çağrısında bulunduklarını anlattı.

Gönderdikleri e-postalarda, "sağ olanlara yaşama hakkını sağlamak olan ortak hedefimiz doğrultusunda kuralların ötesinde çalışıyoruz" diyen öğrencilere, beklediklerinin çok üzerinde yardım gelmiş.

"İki TIR yardım sağlayabileceğimizi tahmin ediyorduk" diyen Balas, 10 TIR dolusu yardım toplanacağını beklemediklerini de bildirdi.

Öğrencilere, bazı sivil toplum kuruluşları, elbise, battaniye ve diğer bazı yardım malzemelerinin toplanmasında gönüllü aracılık etti. Yardım çalışmalarına Hayfa'daki Yunan Katolik Kilisesi ile Siyonist gençlik teşkilatı Haşomer Hatzair de katıldı.

Yine Gazze sınırı yakınlarındaki, roket saldırılarından etkilenen Kfar Aza kibutzu da, toplanan yardım malzemelerinin Gazze'ye nakline kadar depolanmasında yardımcı oldu.

Yardımlar için bir internet sitesi de kuran iki yüksek okul öğrencisi İsrailli kız, bu yolla da hayli para topladıklarını ve gelen bağışlarla Gazzeliler için gıda maddeleri satın alacaklarını söylediler.

Yardımları nasıl iletecekleri yolunda fazla bir şey söylemeyen üniversite öğrencileri, yaptıkları her şeyi, yetkililerle koordine ettiklerini de belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*