İsrail'den Hamas'a uyarı

İsrail'den Hamas'a uyarı.14290
  • Giriş : 03.05.2009 / 16:00:00

İsrail, Mısır'ın aracılığıyla, Hamas'a roket saldırılarının durmaması halinde güçle karşılık verileceği uyarısında bulundu. Mısır, İsrail hükümetinin bu konudaki mesajını Gazze'deki Hamas liderlerine iletti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Londra'da yayımlanan El Hayat gazetesinin haberine göre Mısır, İsrail hükümetinin bu konudaki mesajını Gazze'deki Hamas liderlerine iletti. Filistinli kaynaklar da Hamas'ın, bölgedeki diğer Filistinli gruplara aynı uyarıyı bildirdiğini belirtti.

Son birkaç gündür Gazze Şeridi'ndeki Filistinli militanlarca İsrail'in güneyine Kassam roketi, havan mermisi saldırıları yeniden başlamıştı. İsrail, bu saldırılara, bölgenin güneyindeki Refah'ta, silah kaçakçılığında kullanıldığı öne sürülen tünelleri bombalayarak karşılık verdi.

Dün gece Refah'taki tünellere yönelik son bombardımanda 2 Filistinli hayatını kaybetmişti.

-MISIR'DAN SINIR BÖLGESİNE KUVVET TAKVİYESİ-

Bu arada Mısır'ın Gazze ile sınırına yeni güvenlik güçleri konuşlandırdığı belirtildi.

Yine Londra'da yayımlanan Şark ül-Evsat gazetesi, Mısırlı bir güvenlik yetkilisine dayanarak, sınır bölgesine, silah, mal ve ürün kaçakçılığını önlemek amacıyla resmi üniformalı ve sivil giyimli güvenlik güçlerinin yanı sıra zırhlı araçlar, yol bariyerleri yerleştirildiğini duyurdu.

Gazeteye göre Mısır'ın sınır bölgesinde yaptığı yeni düzenlemeler, bölgede kaçakçılıkla uğraşanlar arasında büyük gerileme neden oldu. Gazze ile sınıra ulaşan tali yollar dahil tüm toprak yollar kapatılmış bulunuyor.

Mısırlı kaynağa göre yeni düzenlemeyle bölgeye yerleştirilen takviye güvenlik görevlilerinin sayısı 500.

Gazeteye bilgi veren bölgedeki bir esnaf, işlerinin önemli ölçüde azaldığını belirtirken, adının "Mustafa" olduğunu söyleyen ve kaçakçılıkla uğraşan bir kişinin akrabası olduğu bildirilen şahıs da Refah'taki ailelerin çoğunluğunun, gerek paketleme ve gerekse paketlenen malları tünellere ulaştırarak kaçakçılık sektöründen geçimlerini sağladığını ifade etti.

Söz konusu kişi, kaçakçıların güvenlik önlemlerini aşabilmek için, motosikletlerle ulaşım dahil yeni yollar arama peşinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*