İsrail'den İran'a savaş sinyali

İsrail'den İran'a savaş sinyali.12509
  • Giriş : 21.05.2008 / 11:13:00

ABD Başkanı George Bush'un görevi sona ermeden İran'a saldıracağı iddialarının ardından İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in de İran'ın denizden ablukaya alınmasını istediği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olmert'in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye nükleer programlarından vazgeçirmek için İran'ın denizden kuşatılmasını teklif ettiği öne sürüldü.

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi, Kudüs'te Pelosi ile görüşen Olmert'in, Temsilciler Meclisi Başkanına İran'a uygulanmakta olan ekonomik yaptırımların kendilerini tükettiğini ve uluslararası kamuoyunun İran'ı durdurmak için daha sert adımlar atması gerektiğini aktardığını yazdı.

Gazeteye konuşan Olmert'in sözcülerinden Mark Regev ise ikilinin geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleştirdikleri görüşme konusunda yorum yapmadı. Regev, "Bu gizli bir görüşmeydi" dedi.

Haaretz, Olmert'in Pelosi'ye sunduğu teklifler arasında Amerikan savaş gemilerini kullanarak İran'ı denizden ablukaya almak bulunduğunu kaydetti. Bunun amacının ise İran'ın ticari gemilerinin dolaşımını sınırlamak olduğu belirtildi. Olmert'in, bu şekilde sıkışacak olan İranlı işadamlarının, rejime baskı uygulayabileceğini düşündüğü vurgulandı.

Olmert'in tekliflerini dinleyen Pelosi ise Washington'a dönüşte kendisinin ve beraberindeki heyetin İsrailli liderlerle İran'dan gelen tehdidi görüştüklerini söyledi.

Regev, gazeteye açıklamasında ABD Başkanı George Bush'un geçen haftaki ziyaretinde İran ve İsrail'in, İran konusunda daha somut adıma ihtiyaç olduğu ve yeni adımlar atılması gerektiği konusunda anlaştıklarını dile getirdi.

ABD ve İsrail, İran'ın nükleer programının nükleer silah elde etmek için olduğunu öne sürüyor. İran ise çalışmalarının tamamen barışçıl olduğunu savunuyor. Birleşmiş Milletler de bugüne kadar İran'a 3 kez ekonomik yaptırım kararı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious