İsrail'den şok açıklama: Soykırıma davetiye çıkarıyorlar

İsrail'den şok açıklama: Soykırıma davetiye çıkarıyorlar.10654
  • Giriş : 29.02.2008 / 14:57:00

Son iki günde düzenlediği saldırılarla 33 Gazzeli'yi öldüren İsrail, Filistin'i 'soykırım'la tehdit etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Matan Vilnai, Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'nden roket saldırıları düzenleyen Filistinlilerin soykırıma davetiye çıkardığını söyledi. Ordu Radyosu'na konuşan Vilnai, "Kassam saldırıları yoğunlaştıkça ve roketlerin menzilleri arttıkça "şoah"a davetiye çıkarıyorlar, çünkü kendimizi savunmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

İsrailli yetkilinin Filistinlileri, soykırım anlamında kullanılan 'şoah'la tehdit etmesi büyük yankı uyandırdı. Hamas yetkilisi Sami Ebu Zuhri, "Filistin halkını öldürüp yakmak isteyen yeni Nazilerle karşı karşıyayız" açıklamasını yaptı. Matan Vilnai ise sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada 'şoah' kelimesini 'soykırım' değil, 'felaket' anlamında kullandığını savundu.

İsrail ordusunun iki gündür düzenlediği saldırılarda 5'i çocuk 33 Filistinli hayatını kaybetti. Gazze Şeridi'nden fırlatılan roketler ise 1 İsraillinin ölümüne neden oldu.

Roket saldırıları nedeniyle İsrail kamuoyundan gelen baskı Tel Aviv'i Gazze'ye yönelik operasyon düzenlemeye zorluyor. İsrail basını, kapsamlı operasyon için hazırlık yapıldığını, fakat bunun hemen gerçekleşmeyebileceğini bildiriyor. Gazze Şeridi'ndeki Filistin Başbakanı İsmail Heniyyei ise İsrail'in bölgede geniş çaplı operasyon tehdidini, 'delilik' olarak nitelendirerek, "Halkımız gerçek bir savaşla karşı karşıya" dedi.

VİLNAİ'NİN SÖZCÜSÜ: "SOYKIRIM DEĞİL, FELAKET DEMEK İSTEDİ"

İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Matan Vilnai'nin sözcüsü, bakanın "holokost" sözüyle "felaket" demek istediğini, bu kelimeyi "soykırım" anlamında kullanmadığını söyledi.

Vilnai, Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, "Kassam füzesi saldırıları yoğunlaştıkça Filistinlilerin büyük bir soykırımı davet ettiklerini" söylemişti.

Ancak Vilnai'nin sözcüsü, yaptığı açıklamada, "Sayın Vilnai 'felaket' demek istiyordu. Hiçbir şekilde soykırımı anıştırmak istememişti" dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Arye Mekel de Vilnai'nin konuşmasında Musevice "shoah" kelimesini sarf ettiğini, bu kelimeyi "felaket" veya "facia" anlamında kullandığını, holokost (soykırım) anlamında kullanmadığını söyledi.

Hamas yetkilisi Sami Ebu Zühri ise Vilnai'nin sözleri hakkında, "Filistin halkını öldürmek ve yakmak isteyen yeni Nazilerle karşı karşıyayız" dedi.

Filistin füzelerinin çarşamba günü bir İsraillinin ölümüne yol açmasının ardından, İsrail'in son iki gündür yaptığı hava saldırılarında 32 Filistinli ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious