İsrail'den Vatikan'a 'Nazi' baskısı

İsrail'den Vatikan'a 'Nazi' baskısı.21966
  • Giriş : 19.10.2008 / 14:27:00

Vatikan, İsrail'in 'Nazilere ses çıkarmayan Papa'yı aziz yapma' baskısına direniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilere karşı soykırım uygulayan Nazi Almanya'sına ses çıkarmayan Papa 12. Pius İsrail ile Vatikan arasında sorun olmaya devam ediyor. Vatikan dün yaptığı açıklamada hem Yahudilerin hem de Katoliklerin bu konuda Papa 16. Benedict'e yaptıkları baskıya son vermeleri çağrısında bulundu. Vatikan Baş Sözcüsü Papaz Federico Lombardi nadir olarak görülen bir açıklama yaparak, "Bu şartlarda her iki taraftan da Papa üzerinde baskı oluşturmak uygun değildir." dedi.

Lombardi'nin açıklamasının, Pius'un azizliğini soruşturan Vatikan Başhakimi Papaz Peter Gumpel'in bir İtalyan haber ajansına verdiği mülakatta Benedict'in Pius'un azizliği sürecini, Yahudilerle ilişkilere zarar vermemek için askıya aldığı yönündeki sözlerinden sonra gelmesi dikkat çekti.

II. Dünya Savaşı'nın başladığı 1939'dan 1958'e kadar Papalık görevini yürüten Pius, Yahudiler tarafından 6 milyon Yahudi'nin öldürülmesine seyirci kalmakla suçlanıyor. Geçtiğimiz yıl Vatikan'ın azizlik rütbesini veren bölümü, büyük bir oy oranıyla Pius'un 'kahramanlık faziletleri'ni tanımıştı. Pius'un azizlik süreci 1967 yılında başlamıştı. Pius'un aziz ilan edilmesi süreci Benedict'in onayı ile tamamlanmış olacak.

İsrail ve Vatikan arasındaki ilişkiler Kudüs'teki Yad Vashem Soykırım Müzesi'ndeki Pius resminden dolayı da gergin bulunuyor ve Papa 16. Benedict bu resimden dolayı İsrail'e gezi gerçekleştirmeyi erteliyor. Pius'un resminin altında da 'ittifak Güçleri'nin hazırladığı ve Yahudilerin imha edilmesini kınayan deklarasyona imza atmaktan kaçındı.' İfadeleri yazıyor.

Katolik dünyası ile ters düşmek istemeyen bazı Yahudiler tıpkı Vatikan gibi, Pius'un her ne kadar tarafsız davransa da perde arkasından pek çok Yahudi'yi kurtardığını öne sürüyor. Benedict de daha önceki açıklamalarında Pius'un durumu daha da kötüleştirmemek ve daha fazla Yahudi'yi kurtarmak için gizlice ve sessizce çalıştığını belirtmişti.

Pius'un 50. yıldönümünde bir açıklama yapan Benedict, Pius'un aziz kılınması sürecinin mutlu sona ermesi için dua ettiğini belirtmişti.

Yıldönümü öncesi Vatikan'a bir ziyaret düzenleyen Hayfa Başhahamı Shear-Yashuv Cohen, Yahudilerin soykırım süresince sessiz kalan bazı büyük din adamlarını affetmeyeceğini ve unutmayacağını söylemişti.

Vatikan Kilise Meclisi'nde konuşan ilk Yahudi de olan Cohen daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Pius'un asla bir model olarak görülmemesini ve aziz ilan edilmemesini istemişti. Cohen, Kilise Meclisi'nin İsrail'in yeryüzünden silineceğini öne süren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da kınanmasını istemişti.

Fransa'daki en büyük Yahudi organizasyonu CRIF da Pius'a azizlik rütbesinin verilmesi durumunda Katolik-Yahudi ilişkilerine büyük bir darbe vuracağını belirtiyor. Fransa'da yaklaşık 600 bin Yahudi'nin yaşadığı tahmin ediliyor.

ABD'deki en etkili Yahudi örgütlerinden iftira ve inkarla Mücadele Birliği Başkanı Abraham Foxman da Pius'la ilgili bir karar alınmadan önce Vatikan'ın tüm arşivlerini açması çağrısında bulunmuştu. Vatikan ise arşivlerinin tamamen açık olduğunu belirtiyor.

Pius'u savunmak için yazılan kitaplarda, Pius'un kilise ve manastırlarda Yahudilerin saklanmasını emrettiği, Vatikanlı diplomatların da Yahudilere farklı pasaportlar vererek hayatlarını kurtarmaya çalıştığı öne sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*