İsraile 'dur' deme zamanı

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Beyt Hanun katliamının ardından bölgede barış çabalarının sona erdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çoğunluğunu çocuk ve kadınların oluşturduğu tamamı sivil 18 Filistinli'nin sabah saatlerinde İsrail askerlerince katledilmesinin ardından bir açıklama yapan Abbas, sivil Filistinlileri evlerinde uykudayken öldüren İsrail'in "bölgede barış çabalarını yok ettiğini" dile getirdi ve olayı nefretle kınadı.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye de olayı nefretle kınayarak uluslararası kamuoyunu kendi hükümetinin meşruiyetini bir daha gözden geçirmeye çağırdı. Haniye, Filistin'de El Fetih gurubu ile oluşturulması planlanan milli birlik hükümeti konusunun da geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

OLMERT: YAŞANANLAR TRAJEDİ

Onüçü aynı aileden 18 kişinin öldüğü ve 54 kişinin yaralandığı Beyt Hanun katliamının ardından İsrail başbakanı Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz, düzenledikleri ortak basın toplantısında Beyt hanun da ölenler için üzgün olduklarını belirtti. İsrailli liderler Filistin yönetimine yaralananlar için de acil insani yardım ve tıbbi malzeme teklifinde de bulundu; ancak teklif Filistinli makamlarca reddedildi.

Dışişleri bakanı Tzipi Livni de "Operasyonlar sırasında sivillerin hedef alınmaması için elimizden geleni yapıyoruz. En ufak şeylerden dahi kaçınıyoruz; ama maalesef bazen istemeden de olsa bu tür trajediler yaşanıyor. Üzgünüz." şeklinde konuştu.

İsrail ordusundan ismini vermeyen kadın bir sözcü ise "Sabah tanklardan ateş ettiğimiz yer teröristler tarafından İsrail topraklarına füze saldırılarının gerçekleştirildiği yerdi." diye konuştu. Yetkili, son 24 saat içerisinde bu noktadan İsrail'e yönelik 12 saldırı yapıldığını ve geçtiğimiz hafta boyunca yapılan saldırıların da 50'sinin bu noktadan gerçekleştirildiğini iddia etti.

İsrail ordusunun geçen Çarşamba başlattığı 'Güz bulutları' adlı operasyonunda şimdiye kadar ölen Filistinli sayısı bugünküler dahil olmak üzere dâhil 64'e ulaşırken yaralıların sayısı ise 200'ü buldu. Ayrıca bir İsrail askerinin Filistinli silahlı gruplar tarafından haziran ayında kaçırılmasının ardından yapılan askeri operasyonlarda şu ana kadar ölenlerin sayısı 300 ü geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious