İsrail'e 'Gazze'ye petrol ver' baskısı

  • Giriş : 29.04.2008 / 23:55:00

İsrail ve Filistin'de faaliyet gösteren bazı insan hakları örgütleri, İsrail'e, Gazze'ye petrol ürünleri sevkiyatını sınırlama uygulamasından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ortak açıklama yayımlayan 9 insan hakları örgütü, Gazze'ye akaryakıt ürünleri sevkiyatını sınırlamanın bölgeyi felce uğrattığını ve burada yaşayan 1,5 milyon dolayındaki insanın hayatını tehlikeye attığını belirttiler.

Aralarında İsrail'den İnsan Hakları İçin Doktorlar Örgütü ve Filistin'den El Hak Örgütü'nün bulunduğu insan hakları grupları, İsrail'in bu uygulamayla uluslararası yasaları ihlal ettiğini kaydettiler.

İsrail, Gazze Şeridi'nde yönetimin Hamas tarafından geçen yıl Haziran ayında ele geçirilmesinden sonra Gazze'ye petrol ürünleri sevkiyatını sınırlandırmaya başlamış, sevkiyatın yapıldığı Nahal Oz yakıt terminaline bir süre önce de baskın yapılarak iki İsrailli çalışanın öldürülmesi üzerine bütünüyle kesmişti. Halen Gazze'nin tek santralının çalışmasına yetecek kadar fuel oil sevkiyatı yapılıyor.

İsrail ise Hamas'ı sevkiyatı önlemek ve Gazze'de kasten kriz çıkarmakla suçluyor.

Öte yandan, Gazze'deki Filistin Petrol Şirketi Genel Müdürü Ahmed Ali, bölgenin derhal 15 milyon litre dizel yakıtı ve 7 milyon litre gaz ihtiyacı olduğunu belirtti.

"İsrail, daima söz veriyor ve bu sözlerini yerine getirmek durumunda" diyen Ali, Mısır'ın bu sözlerin yerine getirilmesi için çaba harcadığını kaydetti.

Gazze'deki petrol istasyonları, dün, tüm kriz durumu uyarılarına rağmen, İsrail'den gelen fuel oili yetersiz miktarda olduğu gerekçesiyle kabul etmemişlerdi.

Ahmed Ali, Gazze Şeridi'ndeki motorlu araçların yüzde 90'ının benzin yokluğu nedeniyle çalışmaz durumda olduğunu ifade etti.

İsrail, Gazze'nin tek elektrik santralında kullanılmak üzere bugün yaklaşık 700 bin litre petrol gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious