İsrail'e göre BM toplantısı yasadışı!

İsrail'e göre BM toplantısı yasadışı!.12454
  • Giriş : 16.01.2009 / 08:32:00

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Türkiye'nin Gazze'deki çatışmanın sona erdirilmesine yardımcı olmak amacıyla çabalarını ve temaslarını tüm düzeylerde sürdürdüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükelçi İlkin, BM Genel Kurulunun olağanüstü Gazze toplantısında bir konuşma yaptı.

Gazze'deki İsrail harekatının 21. gününe girdiğini belirten İlkin, binden fazla Filistinlinin öldüğünü ve ölenlerin arasında pekçok çocuk ve kadın olduğunu söyledi.

Gazze'deki insanlar için sınırların kapalı olduğunu vurgulayan İlkin ''gidecek bir yerleri yok, BM binaları bile saldırılardan kurtulamıyor'' diye konuştu.

Türkiye'nin Gazze'deki insani trajediden büyük üzüntü duyduğunu belirten İlkin, ''tarafları, BM Güvenlik Konseyinin derhal ateşkes çağrısında bulunan ve İsrail birliklerinin Gazze'den tamamen çekilmelerini öngören 1860 sayılı kararını gecikmeksizin uygulamaya davet ediyoruz'' dedi.

''Kaybedilecek vakit yok, İsrail harekatı sürdükçe daha fazla sayıda masum insanın hayatı tehlikede olacak'' diye konuşan İlkin, Gazze'nin tümüne insani yardımların engelle karşılaşmadan ulaşması ve Gazze'deki ablukanın tüm yönleriyle kaldırılması gerektiğini vurguladı.

İlkin, 1860 sayılı kararın saldırıların sona ermesi açısından bir fırsat sağladığını ve bu fırsatın kullanılması gerektiğini söyledi.

İsrail'in de güvenli bir şekilde yaşama hakkı olduğunu belirten İlkin, İsrail'deki sivil hedeflere yönelik roket saldırılarını da kesinlikle affetmediklerini vurguladı.

Ancak İsrail'in aşırı güç kullanımının, tüm Filistin nüfusuna zarar veren cezalandırıcı önlemlerinin, kalıcı barışa ulaşılmasını sağlayacak yol olmadığını ifade eden İlkin, ''unutulmaması gerekir ki, bugün bombalanan ve saldırıya uğrayan Filistinliler İsrail'in sonsuza dek komşusu olacak'' diye konuştu.

Gazze'deki trajedinin bugün derhal durdurulmamasının, daha da artan oranda nefret ve düşmanlık duygularına yol açacağına dikkat çeken İlkin, bunun hem şimdiki, hem de gelecekteki kuşakları zehirleme potansiyeline sahip son derece tehlikeli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin sorunun sona erdirilmesine yardımcı olma amacıyla çabalarını ve temaslarını tüm düzeylerde sürdürdüğünün altını çizen İlkin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel danışmanı Ahmet Davutoğlu'nun bölgede yoğun bir mekik diplomasisi yürüttüğünü belirtti.

Türkiye'nin Gazze'deki insanlara insani yardımda bulunduğunu da anlatan İlkin, Filistinlilerin kendi aralarında ulusal uzlaşma sağlamalarının, sadece kendileri için değil bölgede kalıcı barış ve istikrar için de son derece önemli olduğunu söyledi.

-İSRAİL TARAFI-

İsrail tarafı ise Genel Kurulda olağanüstü toplantı düzenlenmesinin yasal olmadığını ileri sürdü ve itirazda bulundu.

İtirazı kabul edilmeyen İsrail'in büyükelçisi Gabriela Şalev konuşmasında toplantının ''aldatıcı, olumsuz ve nefret yayıcı'' olduğunu iddia etti.

Genel Kurulun, Hamas'ın İsrail'i 8 yıldır hedef alan roket saldırılarını neden kınamadığını sormak istediğini söyleyen Şalev, ''Hamas Filistinlileri kalkan olarak kullanarak, onların arkasına sığınıyor'' dedi.

BM Genel Kurulunun bugün de devam edecek toplantının sonunda, büyük ihtimalle bir kararın kabul edilmesi bekleniyor.

Genel Kurulun kararları bağlayıcı olmaktan çok, tavsiye niteliği taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*