İsrail'e her yerden 'ateşi kes' çağrısı

İsrail'e her yerden 'ateşi kes' çağrısı.21723
  • Giriş : 04.01.2009 / 15:28:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 10:10:35

Papa 16. Benediktus, İsrail ve Filistinlileri Gazze Şeridi'ndeki çatışmalara derhal son vermeye çağırdı. İngiltere ateşkes istedi. Mısır, İsrail'den saldırganlığa önkoşulsuz son vermesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İNGİLTERE BAŞBAKANI ATEŞKES ÇAĞRISINDA BULUNDU

MISIR, İSRAİL'DEN SALDIRGANLIĞA ÖNKOŞULSUZ SON VERMESİNİ İSTEDİ

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İsrail'le Hamas arasında derhal ateşkes ilan edilmesini istedi.

Brown, BBC'ye verdiği demeçte, "Yapmamız gereken, acil ateşkes için eskisinden daha çok çaba göstermek. İsraillilerin roket saldırılarının olmayacağı konusunda birtakım garantiler alması gerekiyor" dedi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da İsrail'in Gazze'de kara harekatına başlaması ve bu toprakları istila etmesi kınandı.

Açıklamada, İsrail'den saldırganlığını derhal ve önkoşulsuz durdurması istenirken, BM Güvenlik Konseyi ile Ortadoğu Dörtlüsüne, İsrail'in saldırganlığını durdurmak için vakit geçirmeden sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulunuldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang da Gazze'deki durumdan kaygı duyduklarını belirterek, taraflara, sivil kayıpları önlemek için askeri eylem ve çatışmaları derhal durdurmaları çağrısı yaptı.

BAKOYANNİ: GAZZE'YE KARA HAREKATI ÇOK OLUMSUZ BİR GELİŞME

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, "İsrail'in Gazze'ye yaptığı kara harekatının çok olumsuz bir gelişme olduğunu" söyledi.

Yunan basın yayın organlarına göre, Bakoyanni, Gazze'deki gelişmelere yönelik açıklamasında, "Gazze'ye yapılan kara harekatı çok olumsuz bir gelişme. Trajik insani krizin yanı sıra bölgedeki tehlikeli istikrarsızlığı kötüleştiriyor. Aşırı ve kabul görmez tezleri ise güçlendiriyor. Çözüm için tek yol olan, barış süreci beklentilerine zarar veriyor" ifadesini kullandı.

"Uluslararası toplumun, olup bitenlerin hareketsiz gözlemcisi ve eleştirmeni olarak kalamayacağını" da söyleyen Bakoyanni ayrıca, BM Güvenlik Konseyi'nin rolünün önemine dikkati çekerek, daha fazla zaman kaybedilmemesi gerektiğini kaydetti.

Bakoyanni, "Kan dökülmesine son verilmelidir. Şiddet çözüm değildir. Harekat bir an önce son bulmalı, ateşkes sağlanmalıdır. Başlangıçta da Yunanistan'ın tezi olan ve 30 Aralıkta Paris'de AB dışişleri bakanları olarak karar aldığımız gibi, ateşkes - insani yardım - barış süreci politikası uygulanmalıdır. Bölgede, örneğin, uluslararası gözlemci bulunması gibi, muhtemel bir uluslararası mevcudiyet olması ciddi biçimde gözden geçirilmelidir" diye konuştu.

PAPA: SAVAŞ VE NEFRET ÇÖZÜM DEĞİL

Papa 16. Benediktus, İsrail ve Filistinlileri Gazze Şeridi'ndeki çatışmalara derhal son vermeye çağırdı.

Papa, St. Peter meydanındaki konuşmasında, yakın tarihin savaş ve nefretin bölgedeki sorunlara çözüm olmadığını gösterdiğini söyledi.

Papa'nın bahar aylarında kutsal toprakları ziyaret etmesi planlanıyor.

ÇEK CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ BAKANI: SÖZCÜNÜN GAZZE'YLE İLGİLİ SÖZLERİ YANLIŞ ANLAŞILDI

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, Çek sözcüsünün İsrail'in Gazze'ye kara harekatının "saldırı değil savunma amaçlı" olduğu yönündeki sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Çek Cumhuriyeti sözcüsü Jiri Frantisek Potuznik'in açıklaması Filistinlilerin tepkisini çekerken, AB içindeki görüş farklılığını da ortaya koymuştu.

Dışişleri Bakanı Schwarzenberg, bir televizyon programında, "Kendisinin dünkü açıklaması yanlış anlaşıldı" diyerek, AB dönem başkanlığının tek geçerli tutumunun, ateşkes ve insani yardım geçişlerinde kolaylık sağlanması çağrısının iletildiği dünkü bakanlık açıklaması olduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti, ay başı itibarıyla AB dönem başkanlığı görevini üstlenmişti.
AVRUPA GAZZE İÇİN YÜRÜDÜ

SEDA SERDAR -HAKAN KAPLAN-GÜRCAN SARISOY'un haberi

İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırılarda 8. güne girilirken, Avrupa'da da İsrail protestoları sürüyor. Almanya'nın başkenti Berlin'de 10 bin kişi, saldırıları protesto etmek için bir araya geldi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırısında ölü sayısı 430'a ulaşırken, başkent Berlin'de 10 bin kişi Alexanderplatz'da saldırıları protesto ederek, "Çocuk katili İsrail", "George Bush bir teröristtir" ve "Yaşasın uluslararası dayanışma" sloganları ile yürüdü. Göstericiler Alman Başbakanı'na ve Dışişleri Bakanı'na da seslenerek, "Sesimizi duy Merkel", "Sesimizi duy Steinmeier" sloganları ile İsrail'de acilen ateşkesin sağlanmasını istediklerini dile getirdi.

-İSRAİL'İN GAZZE ŞERİDİ'NE SALDIRILARI ALMANYA'NIN BREMEN KENTİNDE DE KINANDI

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları, Almanya'nın Bremen kentinde de Lübnan, Filistin, Türk ve Alman sivil toplum dernekleri tarafından düzenlenen ortak bir yürüyüşle kınandı.

Bremen tren istasyonu önünde toplanan göstericiler, kentin merkezinde bulunan Bremen eyalet meclisi binasına doğru yürüyerek, "Çocuk katili İsrail", "Hepimiz Filistinliyiz", "İsrail, dünya barışı için bir tehdittir", "İnsan hakları nerede?", "Bayan Merkel, kendi fikriniz yok mu? Katliamı durdurun" sloganları attı.

Yürüyüş sonunda göstericiler meclis binası önündeki meydanda toplandı ve sivil toplum örgütleri adına Arapça, Almanca ve Türkçe konuşmalar yapıldı.

İslamiyet'in bir barış dini olduğu belirtilen konuşmalarda, Filistin ve Lübnan cemiyetleri temsilcilerinden sonra söz alan Şura Bremen Başkanı Mehmet Kılınç da İsrail'in saldırılarını kınayarak, "Gazze'de son 40 yılın en şiddetli saldırısı yapılmıştır. Bu bir devlet terörüdür. Bu saldırı İsrail'in yanına kar kalmamalıdır. Gazze'de asker çözüm getirmez" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Ortadoğu'daki gerginliğin artmasından radikal dinci Hamas örgütünü sorumlu tuttuğunu söylemesine de değinen Kılınç, Merkel'in, "insan haklarını ihlal edenlere karşı tutumunu değiştireceğini umduklarını" ifade etti.

İslam Toplumu Milli Görüş'e (IGMG) bağlı Bremen Kuba Cami'nin imamı Ömer Bektaş da "Gazze'de yaşananlar bir savaş değil, bir cinayet, bir soy kırımıdır. İsrail'in Filistin halkına karşı yaptığı katliama ne zamana kadar müsaade edilecek" diye konuştu.

İngilizler de ayakta

Londra başta olmak üzere İngiltere'nin büyük şehirleri Manchester, Birmingham, Edinburgh, Glasgow, Portsmouth gibi şehirlerde değişik ırktan protestocular, taşıdıkları dövizler ve pankartlarla İsrail'i ve ona destek olan ülkeleri kınayan gösteri yürüyüşleri yaptı. Protesto gösterilerinin en büyüğü ise Londra'da gerçekleştirildi. Londra Metropolitan polisinin açıklamasına göre 50 bin kişi, gösteriyi düzenleyen grup sözcülerine göre ise 90 bin kişi gösteri ve protesto yürüyüşüne katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*