İsrail'e mayınlı arazi için söz verildi mi?

İsrail'e mayınlı arazi için söz verildi mi?.11047
  • Giriş : 28.05.2009 / 13:22:00

Milli Savunma Bakanı Gönül, mayınlı arazilerin temizlenmesini öngören tasarıdaki ve Maliye Bakanlığına tasarıyla ilgili görüş bildirdikleri yazıdaki imzalarının arkasında olduğunu söyledi ve ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''(Maliye Bakanlığının tasarısına, bizim görüşe yüzde 100 uyulmadı) diye imza atmazsam, Maliye Bakanlığı demez mi (Top sendeydi, sen yapsaydın o zaman)'' diye konuştu.

Gönül, TBMM Adalet Komisyonunda, Askeri Hakimler Kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısının tümü üzerindeki görüşmelerinde, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe ile CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk'ün, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin tartışmalara yönelik sorularını yanıtladı.

Suriye kara sınırındaki mayınların temizlenerek, bu arazilerin tarıma açılmasını öngören kanun tasarısının hazırlık aşamaları hakkında bilgi veren Gönül, Maliye Bakanlığının tasarıyı hazırladıktan sonra ilgili kuruluşlardan görüş sorduğunu anımsattı. Gönül, şöyle konuştu:

''Bizim Bakanlıkta kendisi ve bizimle en yakın çalışan kuruluşların da görüşlerini almak suretiyle bir görüş hazırlıyor. O görüş çok uzun olduğu için rapor haline getirildi. Üst yazıyla görüşü, Maliye Bakanlığına iletmiş olduk. Maliye Bakanlığına ilettiğimiz, bizim Bakanlığın görüşüdür. O imza da bana aittir, ancak Maliye Bakanlığının hazırladığı tasarıdaki imza da bana aittir. Maliye Bakanlığı artık masrafı yapan, sorumluluğu taşıyan bakanlıktır. Bizimkisi görüştür, onların ki icraattır. (Maliye Bakanlığının tasarısına bizim görüşe yüzde 100 uyulmadı) diye imza atmazsam, o zaman Maliye Bakanlığı demez mi (Top sendeydi, sen yapsaydın o zaman)''

CHP'li Köktürk'ün ''Sayın Bakan, farklı görüşte olduğunu ifade ediyor'' demesi üzerine Milli Savunma Bakanı Gönül, şunları kaydetti:

''Farklı görüş bildirdik. Ama Maliye Bakanlığı sorumluluk taşıyor. Artık ben sorumluluk taşımıyorum. Ben, ne sorumluluğu taşıyorum? Görüş bildirme sorumluluğu taşıyorum. İcraat sorumluluğu, Maliye Bakanlığına ait. Nitekim farklı görüşümüz, komisyon toplantısında tasarıya yansıdı. Beni de çağırdılar. Tasarıda, hizmet alımı suretiyle yapım yoktu. Bizim 'hizmet alımı suretiyle yapım' görüşümüz, komisyon toplantısında tasarıya girdi...Bakanlığımız görüşü, zaten bir şekilde intikal etmiş. Muhalefet partisinden bir arkadaşımız, Meclis kürsüsünden de söyledi. Her iki imzamın da arkasındayım.''

Kimseye hakimiyet hakkının devredilmediğini vurgulayan Gönül, ''Bu bir kiralama sözleşmesidir. Hakimiyet verilmesi değildir'' dedi.

Birilerine söz verildiğini iddiasına da yanıt veren Gönül, ''Kimseye söz verildiği yok. Açık ihale. Giren alır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*