İsrail'e nükleer tepki

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Atom bombasına sahip olup olmadığı konusunda belirsizlik politikası izleyen İsrail’in Başbakanı Başbakan Ehud Olmert’in "Nükleer silaha sahibiz" imasına bir çok ülkeden tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni ise, Olmert’in nükleer silaha sahip olduklarını itiraf ettiğini savundu ve "Bu bölge ülkelerine karşı tehdidi ve işgali sürdürmek için çirkin bir siyonist oyunudur" dedi. "Nükleer silaha sahip olan İsrail’e karşı" BM Güvenlik Konseyi ile İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve diğer bölgesel oluşumlardan acil önlemler almalarını isteyen Hüseyni, ayrıca Batılı ülkeleri çifte standartlı davranmakla suçladı.

Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman ve Bahreyn’den oluşan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), BM’nin nükleer silaha sahip İsrail’e yaptırım uygulamasını istedi. Arap Birliği, BM ve uluslararası toplumdan konu hakkında harekete geçmesini istedi. ABD ise, Körfez ülkelerinin çağrılarına rağmen, İsrail’in nükleer silahlara sahip olup olmadığı tartışmalarına girmeyi reddetti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious