İsrail'e sert uçak uyarısı

İsrail'e sert uçak uyarısı .7611
  • Giriş : 01.10.2007 / 09:00:00

İsrail uçaklarının Suriye hava sahasını ihlali ile ilgili İranlı bir heyetin Ankara'ya geldiği ve Türk Dışişleri yetkililerine İsrail'in bir kez daha ihlal etmesi durumunda uçaklarını vuracakları uyarısında bulunduğu bildirildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mossad'a yakınlığıyla bilinen Debka File adlı internet sitesi, üst düzey askeri yetkililerden oluşan bir İran heyetinin geçtiğimiz günlerde Ankara'ya geldiğini ve Suriye'ye yönelik hava saldırısının tekerrür etmesi halinde karşılık verileceği uyarısında bulunduğunu öne sürdü. İranlı bir general başkanlığında hava kuvvetleri ve istihbarat yetkililerinden oluşan heyetin gizlice Ankara'ya gelerek, Suriye'ye yönelik saldırının ister ABD isterse İsrail tarafından tekrarlanması halinde İran'ın karşılık vereceği konusunda Türk muhataplarını bilgilendirdikleri iddia edildi.

YANIT VERİLMEDİ İDDİASI

İran'ın bu tutumunu, muhtemel bir saldırıda Suriye'nin sessiz kalması halinde bile İran'ın devreye gireceğinin işareti olarak yorumlayan istihbarat sitesi, İranlı yet-kililerin Tahran'a eli boş döndüklerini de öne sürdü. Debka, istihbarat kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Suriye'deki hedefi vurduğu iddia edilen İsrail uçaklarının türü, Türk hava sahasındaki hareketleri ve irtifaları konusunda İranlıların sorduğu soruların Türk yetkliler tarafından yanıtsız bırakıldığını kaydetti. İranlıların, Türkiye'nin Suriye sınırında bulunan İsrail savaş uçaklarına ait yakıt tanklarını inceleme ve bölgeyi ziyaret etme talebinin de geri çevrildiği belirtildi.

Arap merkezi: Biz hedef alınmadık
İsrail savaş uçakları tarafından geçtiğimiz ay hedef alındığı ileri sürülen Arap Birliği'ne bağlı araştırma merkezi iddiaları yalanladı. İsrail tarafından hedef alındığı yönündeki haberler nedeniyle şaşkınlık duyduğunu bildiren Kurak Bölgeler Araştırma Merkezi, kurumun gazeteciler tarafından incelenebilmesi amacıyla bir tur düzenleyeceğini belirtti. Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk El Şara dün yaptığı açıklamada, saldırının Suriye'de kurak topraklar üzerine çalışmalar yapan bir araştırma merkezini hedef aldığını ifade etmişti. Şam yönetimi, İsrail'in 6 Eylül'de hava sahasını ihlal ettiğini ve bazı hedefleri bombaladığını açıklamıştı. ABD ve İngiliz basını, içinde Kuzey Kore'den gelen nükleer materyaller barındıran bir askeri tesisin vurulduğunu iddia etmişti. Suriye ve Kuzey Kore ise haberleri yalanlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious