İsrail'e 'sinagogları vururuz' tehdidi

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

El Aksa Şehitleri Tugayı, İsrail'in, Kudüs Eski Kent'teki Haremüşşerif yakınlarındaki kazı çalışmalarını sürdürmesi durumunda, sinagoglara saldırı düzenleyeceği tehdidinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

El Fetih'e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayı'ndan yapılan açıklamada, tüm sinagogların birer meşru hedef haline geleceği belirtilerek, "Al Aksa Camii'nin kutsiyeti, sinagoglardan daha az değildir" denildi. Grup, içteki ve dışarıdaki tüm Filistinlileri, çalışmalar durduruluncaya dek protesto gösterilerinde bulunmaya çağırdı.

Öte yandan, Haremüşşerif ve çevresinde Kudüs polisinin yoğun önlemleri sürerken, bazı Filistinli gençler Eski Kent'in Aslanlı Kapı girişinde İsrailli polislere taşla saldırdı.

Polis, filistinli gençlerden 4'ünü yakaladı.

-ŞEYH SALAH'A 10 GÜN "YAKLAŞMAMA" CEZASI-

Hafriyat çalışmaları alanına izinsiz girme teşebbüsünde bulunduğu gerekçesiyle bugün polis tarafından 6 arkadaşı ile birlikte gözaltına alınan "İsrail'deki İslam Hareketi" lideri Şeyh Raed Salah'a, 10 gün süreyle bölgeye yaklaşmama cezası verildi.

Kudüs'te mahkemeye çıkarılan Salah'a verilen ceza uyarınca, İslam Hareketi lideri, Eski Kent duvarlarına 150 metreden fazla yaklaşmayacak.

Salah mahkeme binasından ayrılırken, bazı aşırı dindar Yahudiler, kendisine "terörist, orası bizim" diye bağırdılar.

Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Magrip Kapısı (Babül Magarbeh) yakınlarındaki hafriyat çalışmalarıyla ilgili bazı meslektaşlarıyla görüşmeler yaparken, "Tapınak Dağı'nın (Haremüşşerif) Yahudi halkı için en kutsal mekan" olduğunu belirtti.
Livni, İsrail'in ne Kudüs'te ne de İsrail'de, tüm dinlerde inanç özgürlüğüne zarar verecek bir şeyi asla yapmayacağını ifade etti.

Livni, "İsrail'in hiçbir kutsal mekana zarar vermediğini çok iyi bilen ve siyasi kazanç için dini duyguları alevlendirmeye çalışan sorumsuz kimseler bulunuyor. Bu hem İsrail içindeki siyasi gruplar, hem de ülke dışındaki fanatikler için geçerlidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious