İsrail'e son büyük tepki Kudüs'ten

İsrail'e son büyük tepki Kudüs'ten.22711
  • Giriş : 02.01.2009 / 20:26:00

İsrail'in son 7 gündür Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı açtığı savaş ve ağır bombardıman, Batı Şeria'da ve Doğu Kudüs'te protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

El Halil, Eriha, Nablus, Beytüllahim, Kalkilya ve Ramallah ile bağlı köylerde ve aynı zamanda duvara karşı barışçıl gösterileriyle bilinen El Masara, Bileyn, Naalin ve Cayyus köylerinde cuma namazı sonrası Filistinliler, Gazze ile dayanışma için gösteriler düzenledi, devam eden saldırıları kınadı.

Cuma namazı için çok sıkı önlemlerin alındığı Kudüs'te, Haremüşşerif'te namaz olaysız sona ererken, Eski Kent'in civarındaki bazı Arap mahallelerin sokak içlerinde Kudüs polisi ile Filistinli gençler arasında olaylar meydana geldi. Ras El Amud'da bazı göstericiler yollarda lastik yaktı. Polis, göstericileri yer yer göz yaşartıcı bombalarla dağıttı.

El Halil'de Beyt Ummar köyündeki gösteriler sırasında, İsrail polisi ile gösteriyi izlemek üzere gelen bazı gazeteciler arasında bazı olaylar çıktı, hafif yaralanan bir gazetecinin kamerası kırıldı.

Eriha'da Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat'ın da katıldığı protesto gösterilerine yerel liderler ve kentteki cami ile kilisenin görevlileri de katıldı.

Ramallah'ta kentin Kudüs tarafından girişindeki Kalendiye kontrol noktasında, Filistinlilerle İsrail polisi arasında küçük çaplı çatışmalar çıktı.

-TEL AVİV'DE FİLİSTİN BAYRAĞI-

Yarın akşam Tel Aviv'de sol örgütlerin düzenleyeceği İsrail'i protesto gösterisinde ise göstericilerin Filistin bayrakları taşımak istemesi sorun oldu.

Tel Aviv polisi, Filistin bayraklarının taşınmasına kesinlikle izin vermeyeceğini açıklayınca, gösteriyi düzenleyenler Adalet Yüksek Mahkemesine başvurdu. Mahkemeden, göstericilerin talepleri doğrultusunda izin çıktı.

Tel Aviv'deki protesto gösterisi, yarın Rabin meydanında başlayacak ve kentteki Sinematek'e yapılacak yürüyüşle son bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*