İsrail'e teknik heyet gidiyor

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Haremüşşerif'te yapılan inşaatın Mescid-i Aksa'ya zarara verip vermediğinin belirlenmesi amacıyla bölgeye Türkiye'den bir teknik heyet gönderilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Olmert'in kendisine Haremüşşerif'teki inşaatla ilgili fotoğraflar getirdiğini söyledi, ancak fotoğraflardan net birşey anlamasının söz konusu olmadığı için bölgeye Türk teknik heyetinin gideceğini vurguladı.

Erdoğan, "Türk teknik heyeti bölgede incelemelerde bulunacak ve hafriyat çalışmalarında Mescid-i Aksa'nın zarar görüp görmediğini tespit edecek" diye konuştu.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de, İsrail olarak hafriyat konusunda saklayacak birşeylerinin olmadığına dikkat çekti ve "Biz heyet konusunda Türkiye ile işbirliği yapacağız. Orada yapılanlar yüzbinlerce ziyaretçiye verilen hizmeti iyileştirmek amaçlıdır" dedi.

Olmert, hafriyat çalışmalarının tamamen camilerin dışında yapılacağını ifade etti ve "Heyetinizi karşılayıp, bölgeyi incelemesine yardımcı olacağız. Haremüşşerif konusunda saklayacak birşeyimiz yok" ifadesini kullandı.

Ziyaretten önce Erdoğan'dan sert eleştiri

Olmert'in Türkiye ziyareti öncesinde Başbakan Erdoğan, İsrail'i sert bir şekilde eleştirdi. Erdoğan, "Kudüs'te Haremüşşerif'te İsrail'in yaptıkları kabul edilemez, burası kutsal bir mekan" dedi.

İsrail'in Kudüs'teki Haremüşşerif'te yaptığı hafriyat çalışmalarına Filistinliler tepki göstermiş, Filistin'de geçen hafta sakinleşen iç çatışmalar bu sefer yerini yine intifada görüntülerine bırakmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious