İsrail'e Yahudi göçü azaldı

  • Giriş : 24.12.2007 / 14:09:00

İsrail Entegrasyon Bakanlığı, Yahudilerin İsrail'e göçünün bu yıl son 20 yılın en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı. Bakanlık açıklamasında, 2007'de İsrail'e göç edenlerin sayısının 19 bin 700 olduğu, bunun da geçen yıla nazaran yüzde 6'lık bir düşüşe k

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açıklamada, dağılan SSCB ülkelerinden gelen ve göç edenlerin toplamının yüzde 30'unu oluşturan Yahudilerin de yüzde 15'lere gerilediği belirtilirken, göçten sorumlu hükümet yanlısı kuruluş Yahudi Ajansı Başkanı Zeev Bielsky, İsrail'e göç edenlerin oranındaki bu düşüşten endişe ettiğini söyledi.

Düşüş nedenlerini "Yahudi diasporasının bulunduğu ülkeyi terk etmek için daha az nedeni olduğu" şeklinde açıklayan Bielsky, Rusya'daki ekonomik durumun iyileştiğini ve Fransa'da yeni Cumhurbaşkanı olan Nicolas Sarkozy'nin güvenliğin sağlanması konusunda Yahudi toplumu nezdinden popülarite sahibi olması örneklerini verdi.

İsrail'de yürürlükteki "Dönüş Kanunu" İsrail'e yerleşen Yahudilere vatandaşlık verilmesini öngörüyor. Yahudi olmayanlarsa anne babalarından birinin Yahudi olduğunu kanıtlama şartıyla kanundan yararlanabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious