İsrail'i Annan'a şikayet etti

İsrail'i Annan'a şikayet etti.8116
  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'dan İsrail savaş uçaklarının Lübnan üzerinde uçmaya son vermesi için bu ülkeye baskı yapmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet BeşikFuad Sinyora, dün gece Kofi Annan'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakanlıktan bugün yapılan yazılı açıklamaya göre Sinyora, İsrail savaş uçaklarının Lübnan üzerinde uçmasının 14 Ağustos'taki ateşkesi sağlayan 1701 sayılı BM kararnamesine aykırı olduğunu vurguladı.

İsrail Ordusu, 12 Temmuz'da Hizbullah güçleri tarafından esir alınan 2 askeri serbest bırakılana kadar Lübnan üzerinden uçmaya devam edeceklerini bildirmişti. İsrail uçakları dün de Bekaa Vadisi üzerinde alçak uçuş yapmıştı.

Sinyora, Annan'la görüşmesinde İsrail birliklerinin işgali sürdürdüğü Ğacar köyünü de terk etmeleri gerektiğini de bildirdi. İsrail - Lübnan sınırındaki Mavi Hat üzerinde yer alan Alevi köyü Ğacar'ın bir kısmı İsrail sınırları içerisinde yer alıyor.

Bu arada başkent Beyrut'un güneyinde güvenlik güçleriyle kaçak inşaat yapanlar arasında dün çıkan çatışmalarda bir sivilin öldüğü, 11 polisin de yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious