İsrail'i BM kararı da durduramadı

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

İsrail uçakları Lübnan'ın güneyini ve kuzeyini bombaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan'ın Sesi radyosu başkent Beyrut'un 120 kilometre kadar kuzeydoğusundaki dağlık Akkar kenti ile güneydeki Sur kentinde bazı hedeflere hava saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

Lübnanlı güvenlik kaynakları, İsrail savaş uçaklarının, Rişaf köyüne, askerlerle Hizbullah arasında civarda çıkan şiddetli çatışmalardan sonra füze saldırısı düzelendiğini açıkladı. Bir güvenlik kaynağı 15 kişinin öldüğünün sanıldığını belirtti.

İsrail savaş uçakları Lübnan'ın güneyindeki Sur kentine de hava saldırısı düzenledi. Bombardımanda en az 4 sivil öldü. Lübnanlı kaynaklar, saldırının hedefinin Harayib köyündeki bir kamyonet olduğunu kaydetti.

Bu arada İsrail ordusu, Lübnan'da genişletilmiş kara harekatını başlatma kararı doğrultusunda Litani Nehri'ne doğru ilerlemeye başladı. Genişletilmiş kara harekatı, ateşkes çağrısında bulunulan BM Güvenlik Konseyi karanının kabul edilmesinden birkaç saat sonra başladı.

İsrail ordusu, Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz'in talimatları doğrultusunda, askerlerin güney Lübnan'daki kara harekatını genişletmeye başladığını ve Litani Nehri'ne doğru harekete geçtiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious