İsrail'i kınamak için kına yaktılar

İsrail'i kınamak için kına yaktılar.12143
  • Giriş : 12.01.2009 / 20:49:00

Filistin halkına destek için Adana, Osmaniye, Konya ve Gaziantep'teki radyolar ortak yayına başladı. Radyocular canlı yayında kına yakarak İsrail'i kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana Kral Fm 95.7, Efsane Radyo 96.4, Radyo Barış 104.8, Radyo Hayat 94.5, Radyo Yıldız 97.5, Gaziantep'ten Şafak Radyo 98.0,Konya'dan İsra Fm 100.6 ve Osmaniye'den Radyo 80 94.8 Gazze için ortak yayına başladı.

Gazze semalarında, İsrail jetlerinin fırlattığı bildirilere karşılık vermek amacıyla birleşen radyolar 'www.ortakyayin.com adlı siteden de seslerinin herkese duyurmaya çalışıyor.

Tüm katılımcı radyolar adına konuşan ortakyayin.com sözcüsü Mahmut Eraslan, dünyanın çeşitli ülkelerinde yayın yapan ulusal medya kanallarını manipüle eden İsrail'in oynadığı kartı gördüklerini belirterek, "Yerel medya olarak İsrail'in elinin uzanamayacağı halkın sesiyiz. İsrail'in Gazzeli bebekleri dünya kamuoyunun gündeminden de düşürmüyor. Bu açık bir katliamdır. Bu bir soykırımdır.Tüm ülkeler İsrail ile Hamas'ın barışmasını istediklerini dile getiriyorlar. Bu da İsrail'in bir oyunudur. Hamas'ın direnişini gölgeleme girişimidir. Hamas ile İsrail'in barışması gerektiğini dile getirmek, Müslüman halkların İsrail'e olan öfkesini yönlendirmeye yöneliktir. Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin bozulmaması adına İsrail'i ve Hamas'ı barışa davet etmek, İsrail'in de haklı olabileceği anlamına gelir. İsrail bebekleri bile gözünü kırpmadan vururken, nasıl haklı olabilir ki? Bebekleri vuranlar barışa mı davet edilmelidir? Halk, Hamas ile İsrail'in barışmasını değil, İsrail'in kirli ellerini Filistin topraklarından ebediyyen çekmesini istemektedir. Bu sebeple, halkın istekleri doğrultusunda bir yayın yapılması gereği duyulmuştur." şeklinde konuştu.

CANLI YAYINDA KINA YAKILDI

İsrail'i protesto eden ortak yayın ilgi çekerken, dinleyicilerden kına yakmaları istendi. Stüdyodakiler de canlı olarak kına yaktı. Kına yakma protestosu ilk yayınla birlikte duyurulmaya başlandı. Kına protestosunun nedenini ise radyocular, "Avuç içine yakılan kınalar israili kına-dığımızın bir göstergesi olarak tenimizde olacak. Avuç içine yakılan kına, Türkiye'nin İsrail'e Osmanlı tokadı atması beklentisini yansıtacak. Her dua edişimizde avuç içlerimizdeki kına ile Gazzeli bebekleri de hatırlayacağız. Çanakkale'de şehid olan kınalı kuzuları da anacağız. Anaları onların başlarını kınalayarak göndermişti savaşa..Kına bizim şehitlik işaretimizdir." şeklinde açıkladı.

Yayına katılan Dayanışma Vakfı Başkanı Hüsnü Yılmaz da Suriye sınırındaki İsrail'i protesto eden konvoyla ilgili bilgileri aktardı.

Konvoyun yarın sabah Golan tepelerinde olması hedefleniyor. Yardım Eli Derneği Gazze Sorumlusu Cengiz Er Refah, sınır kapısı civarında araçlarının bombalardan düşen şarapnel parçalarıyla hasar gördüğünü, durumlarının iyi olduğunu, Gazzelilere Kahire'den aldıkları ilaçları ulaştırmaya çalıştıklarını canlı yayında anlattı.

Son olarak İsrail'in katliamlarını yürüyerek protesto eden işadamı Cuma Ay ile bağlantı kuruldu. Cuma Ay, Hatay'ın Kırıkhan ilçesi civarında yürüyüşüne devam ettiğini söyledi.

Diğer taraftan Gazze özel programı hafta içi her gün 17.00'de ve tekrarı ertesi sabah 07.30'da yayınlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*