İsrail'i TÜRKİYE korkusu sarmaya başladı

İsrail'i TÜRKİYE korkusu sarmaya başladı.17222
  • Giriş : 15.01.2009 / 16:00:00
  • Güncelleme : 15.01.2009 / 16:02:33

İsrail kamuoyunda Türkiye'nin tepkisi konuşulurken en büyük korku da dillendirilmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazze'yi günlerdir bombalayan ve bine yakın insanın hayatını kaybetmesine yol açan İsrail'e en sert tepkiler Türkiye'den geliyor. İsrail kamuoyu Türkiye'nin İsrail'e yaptırım uygulama endişesini yaşamaya başladı. En büyük korku ise Türkiye'nin özellikle askeri ihalelerden vazgeçmesi... İsrail'den yayın yapan www.ynetnew.com sitesi editörü Arie Egozi, İsrailli yetkililerin büyük korkusunu yazdı.

EN BÜYÜK ENDİŞE

İsrailli yetkililerin en büyük endişesinin Türkiye'nin İsraille yaptığı anlaşmalardan dönmesi olduğunu aktaran Egozi, özellikle İsrail Savunma Bakanlığı'nının büyük endişe içerisinde olduğunu yazdı. Aynı kaygıyı İsrailli askeri yetkililerin de dile getirdiğine dikkat çeken Egozi, "Yetkililer, Gazze'den dolayı, İslam ülkelerindeki özellikle Türkiye'deki protesto dalgaları yüzünden İsrail'in askeri sanayii sektörünün yanısıra diğer sektörler baltalanacak durumdadır ve bundan aşırı bir şekilde endişeliler." ifadelerinde bulundu.

MADDİ ZARAR 2 MİLYAR DOLAR OLUR

Bakanlık yetkililerinin böyle bir durumda İsrail'in ekonomik kaybının 2 milyar dolar olacağını belirttiklerini aktaran Egozi, özellikle Başbakan Erdoğan'ın son günlerde yaptığı sert eleştirilerin bu endişeyi artırdığının altını çizdi.

BAZI GÖRÜŞMELER ASKIYA ALINDI

İsrail'in endişelerini artıran bir başka konuya da dikkat çeken Yahudi gazeteci, bunun da Türkiye ile İsrail arasında görüşmeleri devam eden bazı anlaşmaların Gazze olaylarının ardından askıya alınması olduğunu yazdı.

EN BÜYÜK HATA

Türkiye'nin sert tepkisinin İsrail Dışişleri Bakanlığı'nı da şaşırttığını belirlen Egozi, bunun sebebinin de saldırıdan önce Türkiye'ye gelen Olmert'in, saldırı konusunda Türkiye'ye bilgi vermemesi olduğunu söyledi. Bunun ağır bir taktik hata olduğunu kaydeden Egozi yazısının son bölümünde Türkiye'nin İsrail ile en büyük askeri anlaşmaları yapan İslam ülkesi olduğunu ve bu anlaşmaların Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde de devam ettiği hatırlatmasında bulunuyor.

8 SUTUN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*