İsrail'in açıklamasından tatmin olmadık

İsrail'in açıklamasından tatmin olmadık.9239
  • Giriş : 16.02.2009 / 23:27:00

Babacan, İsrail tarafının bu konuda daha kapsamlı bir değerlendirme yapmasını arzu ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye, İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Avi Mirzahi'nin sözleriyle ilgili olarak 'komutanın kişisel görüşü' açıklamasından tatmin olmadı.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, İsrail tarafının bu konuda daha kapsamlı bir değerlendirme yapmasını arzu ettiklerini söyledi. Ali Babacan; Yemen, Bahreyn ve Litvanya'yı kapsayan gezisi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Babacan, İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı Avi Mirzahi'nin sözleriyle ilgili Tel Aviv'den hâlâ detaylı bir izahat beklediklerini dile getirdi.

Mirzahi'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta İsrail'e yönelik 'Siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz' ifadelerine karşı Erdoğan, "Aynaya baksın. Ermenileri katlettiler. Şimdi aynı şeyi Kürtlere yapıyorlar. Kıbrıs'ı da işgal ettiler" dediği basında yer almıştı. Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın sert tepki gösterirken, Tel Aviv'den konuyla ilgili olarak acil izahat istenmişti.

İsrail basınında çıkan haberlerle ilgili olarak Tel Aviv'den henüz net bir yalanlama ya da doğrulama gelmediğini belirten Babacan, "Sadece İsrail Ordusu Basın Sözcüsü'nün yapmış olduğu açıklama var. Kendileriyle bu açıklama arasına mesafe koyuyorlar. 'Bu, bizim kurumsal görüşümüz değildir' diyorlar. Ancak önümüzdeki günlerde daha detaylı, daha farklı bir açıklama olursa iyi olur diye düşünüyoruz" diye konuştu.

Bu tür açıklamaların iki ülke arasındaki ilişkilerin hassas bir dönemden geçtiği bugünlerde faydalı olmadığına dikkat çeken Ali Babacan, "Olumsuz açıklamalarla işi tırmandırmak gayet kolaydır. Bizim eğer söylenenler doğruysa, bu tür yaklaşımları kabul etmemiz mümkün değildir" dedi. Babacan, İsrailli komutanın sözleriyle ilgili olarak Tel Aviv'den daha kapsamlı bir değerlendirmenin yapılmasını arzu ettiklerini belirtti.

Bu arada İsrail tarafıyla diplomatik temaslar da devam ediyor. Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan'ın bugün İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldiği öğrenildi.

KARABAĞ'DA SÜRECE ZARAR VERİCİ AÇIKLAMALARDAN KAÇINILMALI

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Karabağ'ı Azerbaycan'a asla geri vermeyecekleri yönündeki açıklamasına da tepki gösterdi. Ermenistan - Türkiye ve Ermenistan - Azerbaycan arasında devam eden 'ilişkilerde tam normalleşme' hedefli müzakerelerin kapalı kapılar ardında yürütülmesi gerektiğini belirten Babacan, "Basın üzerinden kamuoyu önünde mesajlar vererek sorunların çözümünü zor görüyoruz. Herkesin söyleyeceğini müzakere masasında söylemesine önem veriyoruz, eğer gerçekten çözüm isteniyorsa. Burada her iki tarafın sürece zarar verici beyanatlardan özenle kaçınılması gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin'le yapılan görüşmelerde Karabağ sorununun çözümü sürecine mutlaka ivme verilmesi gerektiğini ve Türkiye'nin bu sürece her türlü desteği vermeye hazır olduğunun iletildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*