İsrail'in durası yok

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

İsrail ordusu, Hizbullah militanlarından ele geçirilen silahları basına gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail hükümeti, Lübnan'a yönelik kara harekâtını en az 30 gün sürecek şekilde genişletme kararını 2-3 günlüğüne askıya aldığını açıklamasına rağmen, zırhlı ve tank birlikleri sınırdan 10 km. içerilere kadar girerek mevzi kazanmaya çalışıyor. İşgal edilen Lübnan'ın güneyinde Hizbullah'la sıkı çatışmalar yaşanırken, İsrail ordusu dün başkent Beyrut'a saldırıları derinleştirme tehdidi savurdu. Ölen Lübnanlı sivillerin sayısı yüzde 30'u çocuk 1002'ye yükseldi.


Üç Beyrut semti hedefte

Dün İsrail savaş uçaklarının Beyrut'un hükümet binalarının bulunduğu merkeziyle Şii nüfusun yaşadığı güney mahallelerine attığı bildirilerde, 'operasyonların Beyrut'u içine alacak şekilde genişletileceği' uyarısı yer aldı. 'İsrail devleti' imzalı bildirilerde, Beyrut'un Hay El Sellom, Burj El Barajneh ve Şiyye banliyölerinde yaşayanlar evlerini terk etmeleri için uyarıldı.
İsrail hükümeti önceki gece yarısı Başbakan Ehud Olmert'in 'diplomatik çözüme şans tanıma' gerekçesiyle kara harekâtını sınırdan 30 km. ötedeki Litani Nehri'ne dek genişletme kararını ertelediğini açıkladı. Hükümet sözcüsü, ordunun harekâtı genişletmeye henüz başlamadığı, buna Olmert ve Savunma Bakanı Amir Peretz'in karar vereceğini duyurdu. Ancak önceki gece yarısından itibaren Metulla'dan sınırı geçen zırhlı araç ve tank birlikleri sabaha karşı 10 km. içerdeki Hıristiyan kasabası Mercayun'a ulaştı. Blat ve Burhoz köylerine de ilerleyen İsrail güçleri Litani Vadisi'nde stratejik bir tepeye yerleşti.

'350 Lübnan askeri tutsak'

Lübnan İçişleri Bakanı Ahmed Fetfat, İsrail'in Mercayun'da 350 Lübnan askerini tutsak ettiğini açıkladı. Fetfat, İsrail askerlerinin garnizonu ortak kullanmak istediği, bunu reddeden Lübnanlı askerlerin garnizondan ayrılmalarına izin verilmediğini belirterek, "Bu esir almaktır" dedi.
Hizbullah ise Mercayun ve Aynata'da 13 İsrail tankını imha edip, 14 askeri öldürdüğünü açıkladı. Hiyam'a ilerleyen İsrail birlikleriyle Hizbullah arasında çetin çatışmalar yaşandı. İsrail ordusu, önceki gün15 askerinin öldüğünü doğrularken, 40 gerillanın öldürüldüğünü öne sürdü. İnsansız İsrail uçağı dün Bekaa'daki Rayak'ta bir minibüsü vurup bir kişiyi öldürdü, 12 kişiyi yaraladı. İsrail helikopterleri Beyrut'un batısındaki Hamra'da mobil TV vericisinin de bulunduğu tarihi deniz feneri ile iki radyo vericisini vurdu.

Hizbullah füzesi bebeği öldürdü

Hizbullah'ın İsrailli Arapların yaşadığı Deyr El Esad köyüne attığı füze ise bir kız çocuğu ile bir kişinin ölümüne, iki kişinin yaralanmasına yol açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious