İsrail'in Gazze'deki katliamı: 43 ölü

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde başlattığı geniş çaplı operasyonda, 12 yaşındaki Filistinli bir kız çocuğu da hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sözcü, olaydan üzüntü duyduklarını ve bir soruşturma başlatacaklarını kaydetti.
Nasır'ın ölümüyle, bugün İsrail'in saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 8'e çıkarken, 4 günde ölenlerin toplam sayısı 43 oldu.

Filistin lideri Mahmud Abbas da konuyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'nden yardım istedi.
Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, "Abbas, BM Güvenlik Konseyi'ne bir metkup göndererek, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıların neden olduğu trajik durumun ele alınacağı bir acil toplantı yapılmasını istedi" dedi.

Sözcü, "İsrail meşru müdafadan söz ediyor, ama aslında Filistinlilerin siyasi krizi çözmek için sarfettiği çabaları baltalamak amacıyla gerginliği tırmandırmak peşinde" diye konuştu.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Beyt Hanun'un tamamını yeniden işgal eden ve burayı savaş alanına çeviren İsrail tarafı ise operasyonunun amacının topraklarına atılan füzelere bir son vermek olduğunu söylüyor.

Avrupa Birliği, Gazze Şeridi'ndeki şiddet olaylarının tırmanışından endişe duyduğunu açıklayarak, İsrail'in operasyonlarında sivillerin ölümünü eleştirmiş ve Filistinli yöneticileri de terör faaliyetlerine son vermeye çağırmıştı. Mısır ve Katar da İsrail saldırılarını sert dille kınadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious