İsrail´in genişleme planı

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Yahudiler İsrail´e dönüyor Son 5 yılda, yaklaşık 300 bin Yahudi Ortadoğu´ya göç etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tel Aviv yönetimi ve ülke dışındaki İsrailliler yeni planı daha uygulamaya koydu.İsrail Lübnan'ı bombalarken, Yahudiler de İsrail'e dönüyor Son 5 yılda, yaklaşık 300 bin Yahudi Ortadoğu'ya göç etti.

Tek yön gidiş bileti alıyorlar

Amerika'daki binlerce Yahudi, "İsrail'i yalnız bırakmayalım" sloganı ile Ortadoğu'ya göç ediyor. Yahudiler'in göçleri, son Lübnan saldırısı ardından umulanın tersine artış gösterdi. Tel Aviv Havalimanı'na bir an evvel ayak basmak için uçak bileti alanların sayısı binlerce olarak ifade edilirken, göç sırası bekleyenlerden on binlercesi de ceplerindeki tek yön gidiş biletiyle hazırlıkları tamamladı. Bu arada Yahudiler, güvenlik nedeniyle, sadece İsrail Havayolları EL-Al'ı tercih ediyor.

ABD anlayışla karşılıyor

Özellikle eğitimli Yahudiler'in gönüllü katıldıkları göç dalgası, şaşkınlık yaratı. Son 5 yılda göç eden Yahudiler'in sayısı 300 bin olarak açıklanırken, göçenlerin eğitimli nüfustan olması, tersine bir beyin göcü olarak ABD'yi rahatsız etmeye başladı. ABD; uzun zamanda, birkaç kuşaktır yetiştirdiği bu nüfusu elinden kaçırmanın rahatsızlığına karşın, Ortadoğu'daki tek müttefiki İsrail'in bu göçe duyduğu gereksinmeyi de anlayışla karşılamak "zorunda" kalıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious