İsrail'in gitmeye hiç niyeti yok!

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

İsrail Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tümgeneral Moşe Kaplinski, İsrail ordusunun aylarca Güney Lübnan'da kalabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kaplinski, İsrail'de İngilizce yayımlanan Jerusalem Post gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun bölgede uzunca bir süre kalmak pahasına olsa da nasıl hareket edeceğini bildiğini söyledi. Ordunun şu an, İsrail sınırına 40 kilometre kadar uzaklıktaki Litani nehrine kadar Güney Lübnan'ın içine girmek üzere yapılan harekat planı doğrultusunda hareket ettiğini anlatan Kaplinski, gerektiği takdirde daha kuzeye doğru harekata hazır olduklarını ifade etti.

Güney Lübnan'daki İsrail askeri varlığı, dün, 12 temmuzdan beri en yüksek rakama ulaşmıştı.
Kuzey Kuvvetleri Komutanlığından üst düzey bir askeri yetkili, İsrail ordusunun Litani nehrinin güneyinde kalan alanı Hizbullah gerillalarından temizlemek için en az bir hafta daha gerektiğini söylemişti.

Bölgedeki askerlerin Hizbullah mevzilerinde bir-iki günden fazla zaman harcamayacaklarını ve öncesine göre daha hızlı operasyon yapacaklarını belirten askeri yetkili, “Köylerdeki Hizbullah varlığını yok etmek için bölgeyi tarayacağız” diyerek, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes çağrısı yapmasından önce, hafta sonuna kadar hedefe ulaşabileceklerine dair beklentisini dile getirmişti.

Yine de İsrail ordusunun Litani nehrinin kuzeyine asker gönderebileceğini ifade eden yetkili, dün uçakların nehrin kuzeyindeki köylere on binlerce broşür atıp askeri operasyon ihtimaline karşı daha kuzeye kaçmalarını istediğini anlatmıştı.

Kuzey Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Alon Friedman da dün akşam, İsrail ordusunun Güney Lübnan'da Hizbullah altyapısını çökertmesinin bir aydan fazla zaman alabileceğini söylemişti. Friedman, “Eğer Litani'nin kuzeyinde faaliyet göstermemiz gerekiyorsa göstereceğiz” diyerek, kararlılıklarını dile getirmişti.

Gazeteye konuşan yüksek rütbeli bir subay ise ordunun Güney Lübnan'daki kara harekatının gidişatı göz önüne alındığında, hafif bir hayal kırıklığı yaşadığını dile getirirken, yeni harekatın sonuç getirmesini umduğunu söyledi.
“Daha çabuk olsun isterdik” diye konuşan subay, İsrail'in bölgeyi 2000 yılında terk ettiğine atıfta bulunarak, “Ama düşmanımızın da hazırlanmak için 6 yılı vardı... Piyade üniteleri ancak yürüyebildikleri ölçüde hızlılar” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious