İsrail'in Hamas'a ateşkes şartı

İsrail'in Hamas'a ateşkes şartı.10123
  • Giriş : 06.01.2009 / 11:07:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in sözcüsü Mark Regev, Hamas'ın yeniden silahlanmasını önleyici koşulları içermeyen bir ateşkesi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İsrail'in Gazze'de ateşkes sağlanması için öne sürdüğü ana şartlar konusunda açıklamada bulunan Regev, ''Hamas'ın silahlanmasının önlenmesi, her türlü yeni sükunet sağlayıcı anlaşmanın vazgeçilmez esasıdır. Bu bir çeşit yap ya da boz meselesidir'' dedi.

Regev bunun, Olmert'in, Gazze'de hızlı bir ateşkes sağlanması amacıyla İsrailli ve Filistinli liderlere toplantı çağrısında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yaptığı görüşmede verdiği ana mesaj olduğunun altını çizdi.

Hamas'ın, Kahire'nin girişimiyle daha önce sağlanan 6 aylık ateşkesi, Mısır-Gazze sınırının altından geçen tüneller vasıtasıyla Gazze Şeridi'ne silah kaçırmak için kullandığını öne süren Regev, ''Hiçbir şart altında, Hamas'ın Tel Aviv'in eteklerini vurması için füzelerinin menzilini 60 kilometreye çıkarmasına imkan sağlayacak yeni bir sükunet sağlayıcı ateşkese razı olmayacağız'' diye konuştu.

Öte yandan, İsrailli yetkililer de yaptıkları açıklamalarda İsrail'in, gelecekte yapılacak bir ateşkesi izleyen gözlemciler yerine, Mısır-Gazze sınırında görev yapacak ve Hamas'ın yeniden tüneller vasıtasıyla silah kaçakçılığı şebekesi kurmasını engellemeye odaklanacak bir uluslararası misyon istediklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*