"İsrail'in hedefi büyük soykırım"

  • Giriş : 01.03.2008 / 22:28:00

Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, İsrail ordusunun son dört gündür Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarında aralarında çocukların da bulunduğu 34 Filistinliyi katletmesini ''gerçek soykırım'' diye niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hamas'ın sürgündeki lideri Meşal, Şam'da düzenlediği basın toplantısıyla İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü operasyonu sert bir dille kınadı. Meşal, "İsrail uzun yıllardır Filistinlilere soykırım uyguluyordu. Ancak bugün çok daha büyük bir soykırımın peşindedir" dedi.

İsraillilerin, Filistinlilere büyük bir soykırım uygulayacakları yönündeki tehditlerine de değinen Halit Meşal, "Gerçi İsrail'in uyguladığı soykırım uzun bir zamandır devam ediyor. Ancak istedikleri şey çok daha büyük bir soykırım. İsrail Filistinlilere 60 yıldır soykırımı uyguluyor. Ancak bugün Gazzeye uygulanan yeni bir soykırımdır." şeklinde konuştu.

İsrail'e karşı çok gelişmiş silahlara sahip olmadıklarının altını çizen Meşal, "Biz toprağımızı ve özgürlüğümüzü istiyoruz. Hangi yolla olursa olsun biz bu hakkımızı istiyoruz. Eğer dünya bizim bu hakkımızı korumada aciz kaldıysa bizim kendimizi savunmak en büyük hakkımızdır. Bize kendimizi korumak ve mücadele etmek dışında başka bir şans kalmıyor." dedi.

"Bize sürekli sakin olun ve İsrail'e füze ile saldırmayın deniliyor" şeklinde sitem eden Meşal, şöle devam etti: "Biz tüm Arap ve Avrupa liderlere şunu söyledik; Bize İsrail'in saldırılarını durdurama garantisini verin, biz de duralım. Biz çok kez durduk; ancak İsrail hiç durmadı. Herkese sesleniyorum İsrail'i durduran kim varsa gelsin. Bize de 'Füzelerinizi durdurun' desin. Biz buna açığız"

Filistin'de yönetim peşinde olmadıklarını kaydeden Meşal, "Onlar Hamas yönetimini Gazze'de düşürmek istiyorlar. Yönetim için endişe eden kim? Yönetimi devirin. Sizin ortaya koyduğunuz şartları kabul etmeyen bu yönetimi devirin. Biz yönetim için ağlamıyoruz. Çünkü Bu yönetimin nasıl işbaşına geldiğini biliyoruz." dedi.

İsrail'in güvenliğini sağlamak için Filistin devletinin kurulmasını istediğini savunan Meşal, "Siz kararlarınızı kabul etmeyen Yaser Arafat'ı dahi hemen öldürdünüz. Bununla beraber yönetimi devirmek istiyorsunuz devirseniz umurumuzda bile değil. Biz halkımızın iradesini temsil ediyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious