İsrail'in Türkiye ajanı Mısır'da

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Mısırlı Muhammed El Attar'ın Türkiye'de İsrail için casusluk yaptığı gerekçesiyle Mısır'da tutuklandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

New York Times gazetesi, Attar'ın Mossad için Türkiye'deki Mısırlılar ve Araplar hakkında bilgi toplamakla suçlandığını belirtti.

New York Times gazetesine göre, Kanada vatandaşı da olan Attar'ın, 2001 yılında turist bir vize ile gittiği Türkiye'de İsrail Büyükelçiliğine İsrail için çalışmayı önerdiğini ve İsrail'in istihbarat servisi Mossad tarafından ajan olarak işe alındı. Mossad için Türkiye'deki Mısırlılar ve Araplar hakkında bilgi topladığı iddia edilen Attar'ın, daha sonra Kanada'ya geçerek burada Mossad'ın yardımı ile Kanada vatandaşlığına alındığını ve
Toronto'ta bir bankada iş bulduğu kaydedildi.

New York Times, İsrail'in iddiaları reddettiğini belirtirken, İsrail İstihbarat Servislerinin ajanlarını korumak için Kanada kimliklerini kullandıklarının bilindiğini kaydetti.

Nitekim, Mossad ajanlarının sahte Kanada pasaportlarını kullanarak Ürdün'de bir Hamas liderini öldürmeye çalıştığını, bunun da Kanada hükümetinin protesto notası vermesine yol açtığını anımsatan gazete, bunun üzerine İsrail hükümetinin bir kez daha sahte Kanada pasaportlarını kullanmamaya söz verdiğine dikkat çekti.
Attar'ın suçlu bulunması halinde 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırabileceği kaydedildi.(ANKA)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious